SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodný dům Josefa Hoffmanna

FOIBOS - 24. 11. 23:00
Rodný dům Josefa Hoffmanna

Dům na dolním náměstí historického městečka není sice vilou, avšak připomíná rodiště světoznámého rakouského architekta a designéra Josefa Hoffmanna, jehož nezaměnitelný styl dalekosáhle ovlivnil právě architekturu a vybavení vil a rodinných domů také na Moravě a ve Slezsku.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Náměstí Svobody čp. 263, Brtnice
Stavebník:
Architekt: Josef Hoffmann (přestavba), Petr Hrůša – Petr Pelčák (rekonstrukce)
Sloh:
1910 - 1994
Dům na dolním náměstí historického městečka není sice vilou, avšak připomíná rodiště světoznámého rakouského architekta a designéra Josefa Hoffmanna, jehož nezaměnitelný styl dalekosáhle ovlivnil právě architekturu a vybavení vil a rodinných domů také na Moravě a ve Slezsku.   Po studiích v ateliéru profesora Otto Wagnera na vídeňské Akademii se mladý architekt usadil v metropoli podunajské monarchie, avšak do Brtnice se opakovaně vracel. V roce 1897 se podílel na založení Secese, sdružení rakouských výtvarných umělců a jako devětadvacetiletý byl jmenován profesorem na vídeňské Uměleckoprůmyslové škole. Spolu s Kolomanem Moserem a za podpory továrníka Friedricha Waerndorfera založil roku 1903 uměleckořemeslné dílny Wiener Werkstätte, které podle jeho návrhů vyráběly nábytek, kovy, prováděly knižní vazby a grafiku; v roce 1911 se rozšířily o módní oddělení. Navrhovaly také látkové potahy, závěsy a tapety, později sklo, keramiku a porcelán, které ale vyráběly jiné firmy. V letech 1910–1911 provedl Hoffmann přestavbu rodného domu s respektem k jeho historické architektuře, přičemž obytné prostory uspořádal a vybavil nábytkem a doplňky z rané produkce Vídeňských dílen. Z prostředků města a iniciativy tamní Společnosti přátel Josefa Hoffmanna došlo postupně v Hoffmannově domě k vytvoření kulturního centra Brtnice, sloužícího na prvním místě jako muzeum umělce a současně veřejná knihovna, informační, výstavní a přednáškové středisko. Autoři rekonstrukce usilovali v maximální možné míře o navrácení domu do podoby v roce 1911. V patře byla instalována stálá expozice s názvem Josef Hoffmann: Nadčasový design,  zpřístupněná veřejnosti v roce 2004.  /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník