- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Vysočina
- Vila Anežky a Karla Hubáčkových
Vila Anežky a Karla Hubáčkových
FOIBOS - 7. 6. 22:00
Když byla kolem roku 1900 založena nedaleko chotěbořské železniční stanice textilní továrna firmy Geiringer, rozhodl se její ředitel, Josef Lašek, postavit na sousední trojúhelníkové parcele s nárožím do ulic Herrmannovy a Senftovy vlastní vilu.
Informace o vile
Herrmannova čp. 545, Chotěboř
Stavebník: Anežka a Karel Hubáčkovi
Architekt: František Kruml
Sloh: neobaroko
1902 - 1903
Když byla kolem roku 1900 založena nedaleko chotěbořské železniční stanice textilní továrna firmy Geiringer, rozhodl se její ředitel, Josef Lašek, postavit na sousední trojúhelníkové parcele s nárožím do ulic Herrmannovy a Senftovy vlastní vilu. Návrh rodinného domu v novobarokním stylu vypracoval v roce 1902 renomovaný místní stavitel František Kruml. Vila manželů Hubáčkových, kteří dům zakoupili ve třicátých letech a po nichž dostal své jméno, je přízemní, částečně podsklepenou stavbou na obdélném půdorysu. Delší, reprezentativní stranu objektu, jež je rovnoběžná s Herrmannovou ulicí, zvýrazňuje vystouplý ústřední rizalit se zdvojeným oknem v přízemí a menším oknem v původně bohatě zdobeném zděném štítu. Zbývající část hlavní uliční fasády má po jedné okenní ose. U protilehlého zahradního průčelí se středový rizalit znovu opakuje a sehrává zde úlohu monumentální vstupní verandy. Ta je na místo štítu završena nízkou mansardou, přiléhající k hlavní hmotě střechy, která je, až na sedlový náběh k uličnímu štítu, rovněž mansardová s valbami. Dvoubarevná novobarokní fasáda byla pojata značně dekorativně. Hlavní plocha je rozčleněna do vpadlých lizénových rámů, obklopujících kolem dokola omítaná pole s pásovou rustikou, provedenou v hrubozrnné omítce. V porovnání s dochovanou plánovou dokumentací byly při konečné realizaci stavby dodatečně pozměněny některé dekorativní architektonické články. Interiéry se ve své podstatě zachovaly dodnes. Obytné podkroví doznalo větších stavebních úprav v roce 1947, kdy vznikla na východní straně problematická půdní vestavba s pultovým zastřešením. Objekt i zahrada se vzrostlými stromy je díky péči potomků Karla Hubáčka ve velmi dobrém stavu. /J. Sl.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila