SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Anežky a Karla Hubáčkových

FOIBOS - 8. 6. 00:00
Vila Anežky a Karla Hubáčkových

Když byla kolem roku 1900 založena nedaleko chotěbořské železniční stanice textilní továrna firmy Geiringer, rozhodl se její ředitel, Josef Lašek, postavit na sousední trojúhelníkové parcele s nárožím do ulic Herrmannovy a Senftovy vlastní vilu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 2.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Herrmannova čp. 545, Chotěboř
Stavebník: Anežka a Karel Hubáčkovi
Architekt: František Kruml
Sloh: neobaroko
1902 - 1903
Když byla kolem roku 1900 založena nedaleko chotěbořské železniční stanice textilní továrna firmy Geiringer, rozhodl se její ředitel, Josef Lašek, postavit na sousední trojúhelníkové parcele s nárožím do ulic Herrmannovy a Senftovy vlastní vilu. Návrh rodinného domu v novobarokním stylu vypracoval v roce 1902 renomovaný místní stavitel František Kruml. Vila manželů Hubáčkových, kteří dům zakoupili ve třicátých letech a po nichž dostal své jméno, je přízemní, částečně podsklepenou stavbou na obdélném půdorysu. Delší, reprezentativní stranu objektu, jež je rovnoběžná s  Herrmannovou ulicí, zvýrazňuje vystouplý ústřední rizalit se zdvojeným oknem v přízemí a menším oknem v původně bohatě zdobeném zděném štítu. Zbývající část hlavní uliční fasády má po jedné okenní ose. U protilehlého zahradního průčelí se středový rizalit znovu opakuje a sehrává zde úlohu monumentální vstupní verandy. Ta je na místo štítu završena nízkou mansardou, přiléhající k hlavní hmotě střechy, která je, až na sedlový náběh k uličnímu štítu, rovněž mansardová s valbami. Dvoubarevná novobarokní fasáda byla pojata značně dekorativně. Hlavní plocha je rozčleněna do vpadlých lizénových rámů, obklopujících kolem dokola omítaná pole s pásovou rustikou, provedenou v hrubozrnné omítce. V porovnání s dochovanou plánovou dokumentací byly při konečné realizaci stavby dodatečně pozměněny některé dekorativní architektonické články. Interiéry se ve své podstatě zachovaly dodnes. Obytné podkroví doznalo větších stavebních úprav v roce 1947, kdy vznikla na východní straně problematická půdní vestavba s pultovým zastřešením. Objekt i zahrada se vzrostlými stromy je díky péči potomků Karla Hubáčka ve velmi dobrém stavu.  /J. Sl.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník