SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Gustava Jaroška

FOIBOS - 13. 1. 00:00
Vila Gustava Jaroška

Pro stavbu rodinné vily si Gustav Jarošek, zabývající se výrobou a prodejem pletací příze, zvolil pozemek položený ve značně příkrém svahu v bezprostřední blízkosti továrny.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 2.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Dalečín čp. 35, Dalečín
Stavebník: Gustav Jarošek
Architekt: , Ludvík Hilgert
1936 - 1939
Pro stavbu rodinné vily si Gustav Jarošek, zabývající se výrobou a prodejem pletací příze, zvolil pozemek položený ve značně příkrém svahu v bezprostřední blízkosti továrny. Základní objemové řešení třípodlažního objektu navrženého architektem Ludvíkem Hilgertem udává příčně položený hranol rozvedený po obvodu harmonickou soustavou rizalitů, arkýřů, schodišť a teras. Plochu hlavního průčelí, obráceného na jih, plasticky oživuje výrazná hmota arkýře, na němž spočívá balkon ložnicového patra a který od západu doplňuje dynamická křivka terasy, propojené se zahradou elegantní spirálou schodiště. Stavbu korunuje rozlehlá střešní terasa, lemovaná subtilním trubkovým zábradlím, z části zastíněná velmi efektním motivem markýzy. Polozapuštěný suterén, obložený travertinem, obsahuje byt domovníka, pokoj pro služebnou, garáž a hospodářské zázemí. Do hlavního obytného podlaží se vstupuje od východu po předsunutém zaobleném schodišti, vyzděném z kontrastních neomítaných kamenných kvádrů. Na předsíň, prosvětlenou luxferovou stěnou z kruhových tvárnic, navazuje patrová hala s galerií, která tvoří ústřední komunikační bod domu. Přilehlé společenské místnosti orientované do zahrady - obývací pokoj, reprezentativní prostor jídelny a zimní zahradu - architekt opticky propojil v jednotný prostorový útvar za pomoci průhledných skleněných stěn. Z těchto pokojů se volně prochází do pánské pracovny, kterou lze oddělit zasouvacími prosklenými dveřmi. Při výběru honosného vnitřního vybavení společenských prostor přízemí i soukromých pokojů členů rodiny situovaných v patře uplatnil Hilgert svůj talent citlivého návrháře interiérů a dokonalý smysl pro detail. Vytvořil tak jeden z prvořadých příkladů vilové funkcionalistické architektury na Vysočině.  /E. Š.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník