SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Josefa Floriana 

FOIBOS - 6. 1. 00:00
Vila Josefa Floriana 

Dům byl postaven podle plánů Břetislava Štorma, architekta, grafika, spisovatele, projektanta a teoretika památkové péče.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 2.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Stará Říše čp. 175, Stará Říše
Stavebník: Josefa a Jana Florianovi
Architekt: Břetislav Štorm
Sloh:
1933 - 1934
Dům byl postaven podle plánů Břetislava Štorma, architekta, grafika, spisovatele, projektanta a teoretika památkové péče. Jednalo se o jeho první realizaci rodinného domu, kde použil tradiční tvarosloví a vytvořil venkovskou vilku. Byla postavena pro bratry Josefa a Jana Florianovi. Josef byl překladatel a vydavatel knih, jenž pro své nakladatelství zvolil název Dobré dílo. Mělo sice omezený okruh odběratelů zejména z řad bibliofilů, ale přesto se udrželo celých čtyřicet let. Floriana navštěvovala ve Staré Říši početná duchovní elita národa. Jan byl rolník a třicet let starosta na Hladově, kde prodal svůj majetek a přestěhoval se v roce 1932 k rodině Punčochářů do Staré Říše, kde Josef s rodinou prozatím bydlel. Jan dal za peníze získané z prodeje svého majetku postavit dům na konci Staré Říše jako volně stojící stavbu obdélného půdorysu s obytným podkrovím a s delší čelní fasádou do ulice. Syn Josefa Floriana Gabriel, vášnivý sběratel meteoritů, který dnes jako jediný v domě bydlí, o něm říká, že Štorm jej navrhl zajímavě, ale neprakticky, protože má mnoho chodeb, načisto zbytečných, a málo místností. Interiér, zejména hlavní vstupní chodba včetně dveří a dvouramenného schodiště do patra, připomíná svou výzdobou více zámecké sídlo než dům na vesnici. Je vyzdoben malovanými heraldickými motivy a loveckými trofejemi na stěnách, takže vyvolává dojem rytířského prostředí. V patře vyprojektoval Štorm i malou domácí kapli, která se nachází v průčelním půlválcovém rizalitu a je prosvětlena skleněnými tvárnicemi. Přestože se vilka zachovala v intaktní podobě, není dosud evidována v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek.  /P. Z.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník