SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Luisy a Josefa Kvízových

FOIBOS - 27. 11. 00:00
Vila Luisy a Josefa Kvízových

Vila Josefa Kvíze byla vybudována v roce 1912 na jižním okraji Moravských Budějovic, na území, které bylo později – zejména v meziválečném období – zastavováno rodinnými domy a vilami.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 2.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Milíčova čp. 530, Moravské Budějovice
Stavebník: Luisa a Josef Kvízovi
Architekt: Michal Urbánek
Sloh:
1911 - 1912
Vila Josefa Kvíze byla vybudována v roce 1912 na jižním okraji Moravských Budějovic, na území, které bylo později – zejména v meziválečném období – zastavováno rodinnými domy a vilami. Advokát JUDr. Josef Kvíz přišel se svou ženou do Moravských Budějovic v roce 1905. Velmi rychle se oba zapojili do veřejného a politického života města. Kvíz byl vedle notáře a známého archeologa Jaroslava Palliardiho přední osobností v národně-osvětové činnosti ve městě. Autorem jeho vily byl architekt a stavitel Michal Urbánek, v jehož vsetínské kanceláři působil v letech 1889-1899 jako asistent Dušan Jurkovič. Samostatně stojící jednopodlažní vila na kamenném soklu má nepravidelný půdorys, který umocňuje její členitost a bohatost tvarů. Asymetricky řešené hlavní jižní průčelí se do ulice otevírá předstupující verandou, třemi velkými téměř čtvercovými okny dělenými do rastru malých okenních tabulek a lichoběžníkovým štítem ukrývajícím podkrovní patro. Do jihozápadního nároží je vestavěna jednopodlažní věž, v níž se nacházel tzv. sedánek, přístupný z jídelny. Spodní část verandy byla podobně jako půdní polopatro provedena s dřevěným dekorativním obložením. Významným prvkem dotvářejícím působivost objektu je jeho zastřešení. Střídají se tu různé typy střech, včetně vysoké stanové střechy s korouhví, které výrazně přesahují stěny budovy. Vnitřní dispozice domu byla řešena účelně s ohledem na praktické potřeby rodiny. Hlavní vstup procházel malou verandou umístěnou v bočním západním průčelí. Z ní se vcházelo do chodby tvořené dvěma předpokoji a prostorem se schodištěm vedoucím do podkrovního pokoje pro hosty. Chodba rozdělovala dům podélně na dvě části: reprezentativní obrácenou do ulice a privátní směrem do zahrady. Po dokončení představovala stavba nejhonosnější vilový dům ve městě.  /J. St.

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník