SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Marie Jelínkové

FOIBOS - 4. 12. 00:00
Vila Marie Jelínkové

V bezprostředním sousedství tehdy právě dokončené Drechselovy vily od Pavla Janáka projektuje v roce 1913 rodinný dům pro odbornou učitelku slečnu Jelínkovou místní stavitel Jan Kotrnoch.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 2.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Strachovská čp. 333, Pelhřimov
Stavebník: Marie Jelínková
Architekt: Jan Kotrnoch
Sloh:
1913 - 1914
V bezprostředním sousedství tehdy právě dokončené Drechselovy vily od Pavla Janáka projektuje v roce 1913 rodinný dům pro odbornou učitelku slečnu Jelínkovou místní stavitel Jan Kotrnoch. Oba domy se navzájem dotýkají, navazují na sebe shodným kamenným soklem i přibližně stejným objemem, členěným na přízemí a obytné podkroví, vstupy z boku domů jsou na zrcadlově opačných stranách. Tím však veškerá podobnost končí. Kotrnochova architektura jistě nebyla ve své době nijak průbojným dílem. Je však dobrým příkladem toho, že i běžná stavitelská produkce tehdy mívala kultivovanou podobu a dokázala – s určitým zpožděním - reagovat na podněty z center. V tomto případě se inspirovala řadou secesních motivů. Uplatnila je s půvabem a se smyslem pro řád, zřejmá je snaha, aby dům působil neokázale a střídmě. Základní jednoduchý kubus stavby je oživen mírně předstupující střední částí uličního průčelí s hrázděným zdivem vikýře, jehož osu zdůrazňuje malý dřevěný balkon, zatímco zahradní průčelí nese asymetricky umístěnou, původně otevřenou dřevěnou lodžii. Přehledné a provozně dobře promyšlené vnitřní uspořádání domu má v centru prostornou předsíň, kolem níž jsou rozloženy tři pokoje s okny do ulice, jídelna propojená přes verandu se zahradou a kuchyň s pokojem pro služku. Hezké dřevěné schodiště s vyřezávanými sloupky zábradlí vede k podkroví, kde původně byly pouze dva pokoje. V roce 1932 v něm byly zbudovány další místnosti. Přestože je v plánu přestavby Marie Jelínková již titulována jako ředitelka dívčích škol, v domě kromě ní bydleli tři další nájemníci. Dům v současnosti slouží jako sídlo projektové firmy. Jeho původní vnější podoba zůstala v podstatě nezměněna a rovněž interiéry obsahují řadu autentických detailů.  /P. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník