- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Zlínský
- Vila Bohuslava Ševčíka
Vila Bohuslava Ševčíka
FOIBOS - 14. 6. 22:00
Dům ve vilové čtvrti na jižním okraji města si nechal pro svoji rozrůstající se rodinu postavit jeden z nejvýznamnějších ředitelů firmy Baťa Bohuslav Ševčík (1901–1983).
Dům ve vilové čtvrti na jižním okraji města si nechal pro svoji rozrůstající se rodinu postavit jeden z nejvýznamnějších ředitelů firmy Baťa Bohuslav Ševčík (1901–1983). Jako velmi mladý se vypracoval na vedoucího konstrukčního oddělení baťovských strojíren. V roce 1931 byl Janem A. Baťou pověřen vedením strojíren, ředitelem se stal ve třiceti letech. Řídil i stavební oddělení a doly, celkem 18 tisíc zaměstnanců ve Zlíně, Otrokovicích, Třebíči a v Sezimově Ústí. V roce 1945 byl nucen odejít ze Zlína, nejprve do Šternberka a potom do Bratislavy a do Brna. Pozemky ke stavbě vily získal Bohuslav Ševčík v roce 1935 od firmy Baťa. Volně stojící vila obdélníkového půdorysu s organicky předstupující terasou je umístěna na západním svahu v zahradě. Zlínský architekt Miroslav Lorenc zkombinoval a oživil jednoduchý hranol domu prolomením proskleným rohovým oknem zimní zahrady obývacího pokoje a odvážnou křivkou předstupující kamenné terasy. V přízemí je vstupní hala se závětřím a jednoramenným schodištěm do patra, pokoj pro služku, pánský pokoj, obytný pokoj spojený s jídelnou, kuchyní a příslušenstvím. Tento vnitřní prostor má dominantu v rozlehlém obývacím pokoji se zimní zahradou a vstupem na terasu. V patře je přes halu vstup do ložnice s balkonem, do tří pokojů a do koupelny. V duchu organické architektury byla vila kombinací dynamicky tvarované hmoty, kontrastů hladkých stěn a romanticky pojatého zahradního terénu. Při úpravách vstupní haly v roce 1937 využil architekt Vladimír Karfík ušlechtilé materiály a rozvinul citlivě Lorencův koncept. V roce 1944 byla vila zasažena při bombardování a vážně bylo poškozeno první patro. V přízemí vily se zachovala podstatná část vybavení. Bez větších změn zůstal nábytek v obývacím pokoji a jídelně, dřevěné obklady v hale, kuchyňská linka, dveře mezi kuchyní a jídelnou, parketové podlahy i zlinolitové čtverce. Téměř beze změn je také exteriér vily. Zachováno je i původní stupňovité řešení zahrady. Ševčíkova vila, v níž dnes žije jeho syn, je jednou z mála intaktně dochovaných prací architekta Miroslava Lorence ve Zlíně. /LH
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila