SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Dominika Čipery

FOIBOS - 16. 7. 22:00
Vila Dominika Čipery

Dominika Čiperu (1893–1963) přivedla do Zlína, k práci pro firmu Baťa, Božena Klausová – neteř Tomáše Bati a později Čiperova žena.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Burešov 3675, Zlín
Stavebník: Dominik Čipera
Architekt: Vladimír Karfík
1939 - 1942
Dominika Čiperu (1893–1963) přivedla do Zlína, k práci pro firmu Baťa, Božena Klausová – neteř Tomáše Bati a později Čiperova žena. Čipera se díky svým mimořádným schopnostem stal brzy Baťovým nejbližším spolupracovníkem a ekonomickým mozkem koncernu. Po tragické smrti Tomáše Bati se stal jeho nástupcem ve funkci starosty Zlína (setrval v ní až do roku 1945). Období druhé světové války, kdy byla stavěna jeho vila, bylo pro ředitele Čiperu obdobím mimořádných životních zkoušek. Renomé skvělého ekonoma jej vyneslo do funkce ministra veřejných prací (v letech 1939 až 1942), kterou plnil současně se svým posláním člena nejužšího vedení firmy Baťa. V obou těchto funkcích se i za protektorátních podmínek snažil pracovat ve prospěch českého národa, což v dané situaci vyžadovalo odvahu i diplomatický um. Možná právě nejistá doba války přiměla Čiperu, spolu s dalšími baťovskými řediteli, investovat úspory do stavby reprezentativního bydlení. Architekt Vladimír Karfík tu vybočil z přísného zlínského konstruktivismu a podle přání klienta navrhl dům stylově spřízněný s anglickými venkovskými sídly. Dispozice je uspořádána kolem ústřední dvoupodlažní schodišťové haly, na kterou v přízemí navazuje trojice reprezentativních místností propojitelných posuvnými dveřmi. Tento princip se u Karfíkových ředitelských vil opakuje s různými obměnami. Ložnice dětí i rodičů jsou v prvním patře. Rodina v komfortní vile nežila dlouho. Přestože u Čipery za války nacházela pomoc i psychickou oporu řada lidí a přes Čiperovy nesporné zásluhy o rozvoj Zlína i celé země, byl Dominik Čipera po válce komunisty zbaven všech funkcí a postaven před Národní soud. Svědectví velmi záhy vedla k osvobozujícímu rozsudku, nezbavila však Čiperovu rodinu komunistické perzekuce. Před svým ilegálním odchodem z vlasti darovali manželé Čiperovi v roce 1945 vilu podpůrnému fondu tehdy již znárodněného podniku Baťa pro zřízení dětského domova. Stavba poté prošla řadou úprav, které nicméně zachovaly její původní výraz, dispozici i architektonický detail. Vila je evidována ve státním seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 51533/7-9027.  /PV

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník