SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Hugo Vavrečky

FOIBOS - 14. 7. 22:00
Vila Hugo Vavrečky

Hugo Vavrečka (1880–1952) byl jednou ze stěžejních osobností, které se ve třicátých letech a v první polovině let čtyřicátých podílely na rozvoji firmy Baťa.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Stráže 3661, Zlín
Stavebník: Hugo Vavrečka
Architekt: Vladimír Karfík
Sloh:
1939 - 1941
Hugo Vavrečka (1880–1952) byl jednou ze stěžejních osobností, které se ve třicátých letech a v první polovině let čtyřicátých podílely na rozvoji firmy Baťa. Tomáš Baťa jej k práci pro firmu přesvědčil v době, kdy už jeho podnikání dalece přesahovalo hranice republiky a naléhavě vyžadovalo zkušeného a obratného vyjednavače. Tím Vavrečka bezesporu byl. Své diplomatické schopnosti osvědčil už jako válečný zpravodaj Lidových novin během první světové války a také po rozpadu Rakousko-Uherska, kdy se stal diplomatem ve Vídni a Budapešti. Krátce poté, co zaujal své místo v ředitelském týmu firmy, Tomáš Baťa tragicky zahynul při letecké nehodě. Hugo Vavrečka tak hned od začátku musel spolu s Janem Antonínem Baťou a dalšími členy nejužšího vedení převzít zodpovědnost za chod nadnárodního podniku s desítkami tisíc zaměstnanců. Vavrečka byl nevšední osobností – jeho šarm, kultivovanost, vzdělání a všestranné schopnosti mu dovolovaly zhostit se řady náročných úkolů. Plány Vavrečkovy vily pocházejí z období na počátku války. Architektem se stal, tak jako u ostatních ředitelských vil, Vladimír Karfík, a i tady předurčil sloh vily sám klient. Vavrečka si pro své sídlo zvolil styl Jana Kotěry, zakladatelské osobnosti české moderny, který si zcela jistě ztotožňoval s civilistní estetikou mladého státu. Spíše než kotěrovskou architekturou je však jeho dům ukázkou masivní architektury pozdního funkcionalismu čtyřicátých let 20. století. Harmonické prostředí vily kontrastuje s jejím osudem a osudy jejích obyvatel. Hugo Vavrečka tu s rodinou žil v nelehké době, kdy spolu s dalšími řediteli nesl odpovědnost za čestné přežití závodu pod formální kontrolou okupantů. Poválečná situace s sebou přinesla znárodnění firmy Baťa, odvolání Hugo Vavrečky z jejího vedení a komunistickou perzekuci. Vila, kterou Vavrečkovi opustili v roce 1946, byla změněna na dětský domov. V polovině devadesátých let ji získala v restituci zpět rodina Havlova, Václav Havel přenechal bezplatně svou polovinu městu Zlínu s podmínkou neziskového provozu. Následoval prodej spojený s kompenzací ceny rodině Havlových a stavební úpravy na reprezentativní firemní sídlo, které znamenaly ztrátu řady autentických prvků.  /PV

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník