SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Jana Antonína Bati

FOIBOS - 20. 11. 23:00
Vila Jana Antonína Bati

Jednopatrová, nepříliš honosná vila z červeného spárovaného zdiva pro nástupce zlínského průmyslníka Tomáše Bati Jana Antonína byla postavena na rozlehlém pozemku nad zlínským katolickým kostelem.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Osvoboditelů 187, Zlín
Stavebník: Jan Antonín Baťa
Architekt: František Lydie Gahura
Sloh:
1926 - 1931
Jednopatrová, nepříliš honosná vila z červeného spárovaného zdiva pro nástupce zlínského průmyslníka Tomáše Bati Jana Antonína byla postavena na rozlehlém pozemku nad zlínským katolickým kostelem. Jan A. Baťa (1898–1965) byl o dvacet dva let mladší nevlastní bratr Tomáše Bati, zakladatele zlínské obuvnické továrny. Svým bratrem byl připravován na jednu z klíčových rolí v budovaném koncernu a zastával již ve dvacátých letech významné vedoucí místo. Tomáš nesouhlasil s Janovým požadavkem postavit si vilu. Jan na rok od firmy odešel a vilu přes zákaz bratra realizoval. Proto není zřejmě uvedeno jméno architekta, pravděpodobně Františka L. Gahury. Také on byl zaměstnancem firmy Baťa, a proto nemohl projekt podepsat. Tomáš Baťa po roce ze svého stanoviska ohledně stavby bratrovy vily ustoupil a Jan se k firmě vrátil. Po tragické smrti Tomáše Bati v roce 1932 se stal jeho nástupcem a pokračoval v nastoleném úspěšném směru. Stavbu provedla zlínská stavební firma. Poměrně strohý vzhled vily na půdorysu 12 x 12 metrů oživila výduť jižní fasády v celé výšce stavby. V přízemí byl salon, jídelna s kuchyní a obytný pokoj, v patře ložnice a pokoje pro hosty s koupelnami. V suterénu bylo technické zázemí. Garáž stála mimo vilu pod svažitým terénem přímo u silnice. K přístavbě došlo v roce 1931. Podstatně zasáhl do dispozice i vzhledu vily architekt Vladimír Karfík v roce 1937. Zrušil hlavní vstup z ulice a navrhl nový v západním průčelí. Ke vstupu byla přivedena komunikace s obratištěm pro auta. Upravena byla zřejmě celá zahrada s bazénem. V roce 1948 byla vila zkonfiskována. Na pozemku zahrady začala výstavba kolektivního domu s budovami školky, jeslí a transformační stanice. V blízkosti vyrostly i zimní lázně. V roce 1951 byla adaptována pro potřeby Československého rozhlasu. Původní interiér se změnil a změny doznal postupně i exteriér stavby. V interiéru se částečně zachovala pracovna Jana Bati s vestavěným nábytkem a se zásuvnými dveřmi, masivní obložení stěn a schodiště, krb z leštěného kamene a osvětlovací těleso ve společenské prostoře. Dnešním majitelem objektu je Český rozhlas, který vilu pronajímá i dalším subjektům.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník