SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Jaroslava Paříka

FOIBOS - 18. 6. 22:00
Vila Jaroslava Paříka

Bratři Paříkové Jaroslav a Oldřich založili v roce 1902 v Napajedlech strojírenskou továrnu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Podzámčí 53, Napajedla
Stavebník: Jaroslav Pařík
Architekt: Jan Gillar
1938 - 1938
Bratři Paříkové Jaroslav a Oldřich založili v roce 1902 v Napajedlech strojírenskou továrnu. Předmětem jejich podnikání byla především výroba hospodářských strojů. Jaroslav Pařík (+1942) byl v roce 1938 zvolen starostou města, byl náčelníkem Sokola a střídavě s Janem Baťou dlouhá léta předsedou Svazu průmyslníků. Rodiny Paříkovy si ve městě vážili. Vila staršího z bratrů Jaroslava v řadové zástavbě v Napajedlech je dílem předního pražského stoupence vědeckého funkcionalismu Jana Gillara. Objemovou skladbu budovy tvoří dva nestejně velké kubusy s rozdílně pojednanými fasádami. Rovnou střechu se sluneční terasou částečně kryje pergola s totožnou barvou obkladu jako čelní fasáda. V zadním traktu architekt neotřele uplatnil protiklad kubických a oblých hmot. Vstupní partie hlavního průčelí je vsazena do hmoty vystupujícího bloku, krytá stropem patra a zvýrazněna sloupem s obkladem, pokračujícím horizontálně jako dekorativní prvek. Dvojice stejně členěných oken s meziokenní reliéfní výzdobou alegorie lidské práce od Břetislava Bendy tvoří výrazný akcent působivosti celého průčelí. Samostatný trakt pro personál byl oddělen krytým průjezdem. Vila v původním Gillarově pojetí byla funkčně i výtvarně čistá a v interiéru domyšlená do jednotlivých detailů. Český architekt, urbanista a návrhář nábytku Jan Gillar (1904–1967) patřil k předním představitelům levicové architektonické avantgardy a je autorem strohých obytných budov (např. soubor Francouzských škol v Praze). V návrzích vil pro soukromé investory uplatnil rafinovaný styl emocionálního funkcionalismu, odrážejícího komplexní nároky stavebníka. Dokládají kontrast mezi proklamovaným sociálním cítěním a snahou o naplnění potřeb společenského kolektivu a vlastní architektonickou praxí. Požadavky kolektivních potřeb byly v případě vily Jaroslava Paříka ironií dějinných událostí po roce 1945 splněny. Paříkův majetek byl znárodněn, ve vile byla umístěna mateřská školka a pro její potřeby přestavěna. Majitelku vily odsunuli do domku pro personál. Po roce 1989 byla vila vrácena potomkům Jaroslava Paříka.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník