SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Tomáše Bati

FOIBOS - 3. 5. 22:00
Vila Tomáše Bati

Vlastní vilu si nechal vyprojektovat v roce 1909 ještě nepříliš známý zlínský podnikatel Tomáš Baťa (1876–1932).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

 Jan Kotěra
Gahurova 292, Zlín
Stavebník: Tomáš Baťa
Architekt: Jan Kotěra
Sloh:
1909 - 1912
Vlastní vilu si nechal vyprojektovat v roce 1909 ještě nepříliš známý zlínský podnikatel Tomáš Baťa (1876–1932). Pro její výstavbu určil část pozemku naproti své továrně na obuv. Byl učebnicovým příkladem úspěšného muže. Vybudoval svůj světoznámý obuvnický podnik v průběhu třiceti let od velmi skrovných začátků. Uplatnil při řízení podniku znalosti ze svých pracovních pobytů v USA. Aplikoval nejnovější poznatky svého oboru a obklopil se řadou předních odborníků. V meziválečném období vznikl ve Zlíně koncern, expandující do celého světa v obuvnické výrobě i v řadě odvětví, potřebných pro její rozvoj. Autorem původního projektu vily byl vizovický stavitel František Novák. V průběhu stavby se však Baťa obrátil na význačného architekta Jana Kotěru. V roce 1911 změnil Kotěra vnější tvář i dispozici celé vily. Horizontálně orientovanou hmotu doplnil vížkou a čestným dvorem a symetricky rozčlenil. Navrhl dvě nadzemní podlaží, valbovou střechu s podkrovím a střešní vyhlídkou. Dům se stal jednou z Kotěrových syntéz dobových principů neoklasicismu s koncepcí anglického typu rodinného domu. V přízemí má společenskou část s centrální halou a v patře vlastní rodinné bydlení s obytnými pokoji. Na centrální halu navazoval z jedné strany kulečníkový pokoj a dámský salon a z druhé velká jídelna se zimní zahradou. Dům doplnila přístavba promenád, altánů a pergoly před jižním průčelím vily. Známým pražským zahradním architektem Františkem Thomayerem byly provedeny zahradní úpravy. Jan Kotěra (1871–1923) se pro svůj rozsah zájmů a široké vzdělání stal na přelomu minulého století vůdčí osobností českého uměleckého života a zakladatelem české moderní architektury. Přišel do Prahy jako jeden z prvních absolventů ateliéru známého vídeňského architekta Otto Wagnera. Vychoval svým přístupem a příkladem řadu významných českých architektů první poloviny 20. století. Po roce 1945 byla vila znárodněna a došlo k devastaci exteriéru i interiéru. Nákladná rekonstrukce proběhla od roku 1989 po jejím navrácení synovi Tomáše Bati. Vila slouží veřejným podnikatelským, vzdělávacím a společenským zájmům. Po rekonstrukci byla oficiálně otevřena 1. května 1998.  /LH

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník