SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Plná Trmalova vila: Setkání nad dílem Čestmíra a Lubomíra Šlapetových

připravil a fotografiemi ilustroval Zdeněk Hrabica - 2. 4. 00:00
Plná Trmalova vila: Setkání nad dílem Čestmíra a Lubomíra Šlapetových

Ve čtvrtek 26. března 2009 zaplnili Trmalovu vilu zájemci o architektonické dílo bratří Šlapetových, s nimž je seznámily nejpovolanější osobnosti, synové jednoho z nich – arch. Lubomíra Šlapety.

S oběma architekty a s jejich dílem je seznámil prof. Vladimír Šlapeta, DrSc a rodinné filmy demonstroval kameraman Ivan Šlapeta. V nesmírně poutavém výkladu s doprovodnými světelnými obrazy byli přítomní obeznámeni s architektonickým odkazem Čestmíra a Lubomíra Šlapetových, kteří se narodili 9. prosince 1908 v Místku.
Po maturitě Lubomír Šlapeta vystřídal několik zaměstnaní v oboru , načež začal studovat ve Vratislavi. Ve třicátých letech měli dvojčata společnou kancelář, předtím podnikli „cestu za poznáním“. Oba se výrazně zapsali do dějin české a evropské architektury , jednak rodinnými vilami, kolektivními bytovými stavbami, objekty veřejné služby ve Frýdku – Místku, v Rožnově pod Radhoštěm, v Hlučíně, v Olomouci, ve Frýdlantu nad Moravicí a jinde.
Jejich cesta za profesionální dokonalostí nebyla dlážděna jenom vavříny, hlavně po roce 1948 se setkávali v mnoha případech s překvapivým nepochopením a Lubomír Šlapeta musel opustit profesní architektonický svaz. Trmalova vila praskala tentokrát ve švech a výklad prof. Vladimíra Šlapety zůstane nadlouho nezapomenutelným zážitkem.

Trmalova vila

Centrum architektury rodinného bydlení

Vilová 11
Praha 10 – Strašnice, 100 00
Zobrazit na mapy.cz

Tel.: 274 772 362
E-mail: info@slavnevily.cz
www.SlavneVily.cz
www.TrmalovaVila.cz

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník