SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Půvaby pražské architektury

FOIBOS - 19. 1. 00:00
Půvaby pražské architektury

Znáte slavné stavby svého města? Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se kolem. Zveme Vás k prohlídce Vodárenské věže Děvín. Dveře se otevírají, vstupte!

Se jménem architekta Karla Hubáčka je spojována zejména televizní věž na hoře Ještěd, za niž v roce 1969 získal velmi prestižní Perretovu cenu, již uděluje Mezinárodní unie architektů (UIA). V jejím stínu zůstávají jiné Hubáčkovy stavby, ačkoli i ony jsou unikátní nejen z estetického hlediska, ale i užitými technologiemi. Jedna z nich se nachází na místě dávných Dívčích hradů. Hubáčkova stavba má zdánlivě jednoduchý účel. Slouží jako vodárenská věž a přečerpávací stanice, potrubím je spojená s vodojemem v Jesenici. Má vyrovnávat nestejně silný tlak dodávek vody či eliminovat rázy v potrubí. V podstatě jde o tři spojené ocelové tubusy, každý o průměru 180 centimetrů. Mezi nimi je schodiště, vše zakryto společným pláštěm. »Voda musí nahoru do věže. Zdálo se mi nejchytřejší postavit vedle sebe tři roury, nastojato, a když jsem je už takové měl, byla z nich architektura.« Tak, s jistou sebeironií líčí vznik projektu Karel Hubáček v obsáhlém rozhovoru s historikem architektury Rostislavem Šváchou. Padesát metrů vysoká úzká stavba je ovšem v otevřeném prostoru vystavena silnému větru. Nepříznivé příčné kmity vyrovnávají kyvadla uložená v horní části věže. Žlutý nástavec připomíná písmeno H, a Hubáček byl kvůli tomu v sedmdesátých letech dokonce pomlouvám, že si postavil nad Prahou pomník. Kyvadla jsou patentem konstruktéra Zdeňka Patrmana a byla využita i u jiných staveb navržených Karlem Hubáčkem a dalšími architekty z libereckého sdružení SIAL. Patří k nim již zmíněná televizní věž na Ještědu, radiové vysílače v Súdánu a Jemenu či meteorologická věž v Praze-Libuši, která vznikala souběžně s vodárenskou věží na Dívčích hradech. Ovšem i další části stavby jsou technologicky zajímavé. Spojení tří tubusů bylo navrženo tak, aby vytvořilo Vierendelův nosník, poznamenává Hubáčkův kolega ze SIALu, architekt Miroslav Masák. A doplňuje: »Prohnuté mezistěny jsou zaskleny Copilitem, část pláště obalujícího ocelové tubusy má tepelnou izolaci z plynosilikátové přizdívky a vnější kůži z hliníkových plechů Sidalvar.«

www.slavnestavby.cz

Přejeme Vám příjemné čtení a pěkné procházky pražskými ulicemi...

Více o Slavných stavbách Prahy 5.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník