SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Půvaby pražské architektury

FOIBOS - 31. 3. 00:00
Půvaby pražské architektury

Znáte slavné stavby svého města? Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se kolem. Pražské ulice jsou překrásné... Zveme Vás k prohlídce Gröbeho vily. Dveře se otevírají, vstupte!

Neorenesanční letní sídlo vytvořili nad údolím Botiče stavebník Moritz Gröbe a architekt Antonín Viktor Barvitius (1823 – 1901). Celek vily a přísně komponované zahrady naplňují ideální představu italské vily. Na interiéru se podílel začínající Josef Schulz a na sochařské výzdobě Bedřich Schnirch a Josef Vorlíček. Podsklepená třípatrová stavba, kterou provedl stavitel Franz Havel, je doplněna terasami, otevřenými schodišti, altány a vodními prvky - kaskádami a vodotrysky. Nechybí ani rozsáhlá umělá jeskyně - grotta. Umělec se snažil vymknout se z netvůrčího kopírování historických předloh a zbavit stavbu i styl nadbytečné ozdobnosti. Za druhé světové války byly při náletu v roce 1945 těžce poškozeny původní interiéry s pompejánskými výmalbami, v roce 1953 byl objekt adaptován architektem Pavlem Smetanou pro potřeby Ústředního domu pionýrů a mládeže hlavního města Prahy. Dnes je budova i park svěřena Městské části Praha 2.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník