- Nacházíte se: Úvodní strana
- Doporučujeme
- Trmalova vila v Praze 10
Trmalova vila v Praze 10
Až do 1. dubna 2012 je v Trmalově vile k vidění výstava prací učitelů a žáků Střední školy umělecké a řemeslné. Prohlédněte si fotogalerii z vernisáže.
Informace o vile
Praha 10 - Strašnice
Strašnice jsou sídlem s dávnou historií - první zmínku o obci s tímto názvem nalezneme již v roce 1185. Součástí hlavního města jsou Strašnice od roku 1922, přináleží dvěma městským obvodům - především Praze 10 a z části také Praze 3. Dnes zde žije necelých čtyřicet tisíc obyvatel.
Praha 10 je městskou částí s velice rozmanitou a různorodou architektonickou historií. V současnosti zde napočítáte sedm tisíc domů a 110 tisíc obyvatel, přičemž hlavní zlom, okamžik, v němž se změnila povaha i podoba obcí, které dnes Praze 10 přináležejí (Vršovic, Strašnic, Malešic, Záběhlic, části Michle, Vinohrad a Žižkova) spadá až do přelomu devadenáctého a dvacátého století.
Skutečně jedinečnou a osobitou směs architektonických forem této městské části si můžete prohlédnout zde.
Kotěrovo centrum architektury ve strašnické Trmalově vile pravidelně pořádá výstavy, koncerty, přednášky i setkání s odborníky. Umožňuje tak okolním obyvatelům i lidem ze vzdálenějších městských částí setkat se a prožít příjemné odpoledne či poklidný večer v interiéru vily nebo v půvabné, zrekonstruované zahradě.
Trmalova vila
Jako jednu ze svých prvních staveb provedl tuto vilu architekt Jan Kotěra pro ředitele veřejné obchodní školy Františka Trmala z Toušic (1866-1945) a jeho manželku Růženu. Jan Kotěra, člen Spolku výtvarných umělců Mánes, byl vůdčí osobností české architektonické moderny.
V této vile je spojena soudobá anglická moderna a její filozofie rodinného bydlení i obdiv k domácímu lidovému stavitelství, touha po moderním pohodlném bydlení a jistá nostalgie po životě na venkově. Nedílnou součástí je zahrada, kde Jan Kotěra umístil stavbu kůlničky s prostory pro hospodářská zvířata. Ústředním prostorem vnitřní dispozice se stala patrová schodišťová hala s malovaným trámovým stropem.
Rodina Trmalova prodala dům již roku 1911. Roku 1945 nad ním byla vyhlášena národní správa a roku 1950 přešla do vlastnictví státu. Od roku 1990 je v majetku Městské části Praha 10. V letech 1998 - 2001 byla její péčí rekonstruována a restaurována a již po první etapě rekonstrukce, 1. dubna 1999 uměleckou agenturou Foibos zpřístupněna veřejnosti.
kontakt
T: +420 274 772 362
T: +420 274 774 985 (ředitel)
E: l.zikmund@foibos.cz
W: http://www.trmalovavila.cz/
otevírací doba
prohlídky
Út - Pá 12:00, 14:00, 16:00
So - Ne 10:00, 12:00, 14:00, 16:00
knihkupectví architektury
Út - Ne 10:00 - 18:00
vstupné
hodinový prohlídkový okruh 40,-Kč
studenti, důchodci, ZTP 20,- Kč
jak se k nám dostanete
TRAM: 7, 19, 26 na zast. Strašnická; 22 na zast. Průběžná
METRO: A, stanice Strašnická
KOLO: nedaleko vily vede cyklostezka A24
AUTO: Jeďte po Vinohtradské směrem z centra, minete ulici Starostrašnickou, pokračujte rovně ca 200 m po Černokostelecké a zabočte doprava na ulici Saratovskou. Po 300 m odbočte opět doprava na ulici Věšínovu. Jeďte pořád rovně, po 100 m opět přejedete ulici Starostrašnickou a pokračujte rovně, až přijedete k Trmalově vile. Tuto trasu doporučujeme především kvůli jednosměrným ulicím v okolí vily.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila