- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Brno
- Slavíkova vila
Slavíkova vila
FOIBOS - 1. 6. 14:07
V roce 1930 oslovil Antonín Slavík (1893 - 1942), ředitel brněnského rozhlasu (Radiojournalu), architekta Josefa Kranze (1901 - 1968), aby mu navrhl rodinný dům.
Informace o vile
Tůmova 15, čp. 2086, Brno 2-Žabovřesky
Stavebník: Ing. Antonín Slavík
Architekt: Josef Kranz
Sloh: funkcionalismus
1930 - 1932
V roce 1930 oslovil Antonín Slavík (1893 - 1942), ředitel brněnského rozhlasu (Radiojournalu), architekta Josefa Kranze (1901 - 1968), aby mu navrhl rodinný dům. Jednalo se o projekt třípodlažního objektu, kde celkové řešení bylo podřízeno stavební situaci, dané náročností svažitého terénu nárožní parcely na souběhu ulic Tůmovy s Lužickou. Tato poměrně malá zastavitelná plocha inspirovala projektanta k maximálnímu využití dispozičních propozic a k tvarovému pojetí stavby - členité hmoty se zaobleným nárožím. Do uličního průčelí, orientovaného do Tůmovy ulice, je předsazen kubus přízemí, vyložený na třech sloupech, který nese v horním podlaží terasu se sprchou. Subtilní trubková konstrukce s posuvným závěsem, umožňujícím zastínění, byla umístěna na jižní straně terasy. Nosná železobetonová konstrukce i výplně domu byly horizontálně i vertikálně obloženy dřevovláknitými deskami heraklitu, čímž se docílilo značného snížení celkového nákladu stavby. Značná pozornost byla věnována i zahradním úpravám parcely - terásky z neopracovaných kamenů a skalky vytvářely nevšední estetický účin a svým charakterem jakoby podtrhovaly členitost samotného domu. Pro svou dobu bylo neobvyklé užití vegetace, vytvářející „krajinný útvar“ před horizontálním pásovým oknem pracovny v prvém patře. Výtvarný dojem umocňovala barevná kombinace - bílá barva fasády a modrošedý odstín sloupů, zábradlí, parapetů a ocelových okenních profilů. V částečně zapuštěném suterénu se nacházel byt domovníka, prádelna a skladové zázemí. V přízemí byla umístěna vstupní hala a obývací pokoj s jídelnou, ložnice s oblékárnou a koupelnou i prostorná kuchyně se spací kójí pro služebnou. Druhé patro s pracovnou stavebníka a s dalšími prostorami bylo možné užívat také jako samostatnou bytovou jednotku. /J. Ch.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila