- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Brno
- Steinův rodinný dům
Steinův rodinný dům
FOIBOS - 1. 6. 14:02
Rodinný dům obchodního ředitele Telefonní a elektrické společnosti v Brně Willyho Lea Steina (1884 - 1937?) a jeho ženy Margarete (1890 - 1942) navrhl Ernst Wiesner v době, kdy vrcholily jeho kontakty s Loosem, jehož vily s polovalenými a kýlovými střechami se staly pravděpodobně bezprostřední inspirací pro kýlovou lamelovou střechu tohoto jinak nenápadného objektu.
Informace o vile
Barvičova 25 / Hlávkova 2, čp. 757, Brno 1-Stránice
Stavebník: Willy Leo Stein
Architekt: Ernst Wiesner
Sloh: funkcionalismus
1925 - 1926
Rodinný dům obchodního ředitele Telefonní a elektrické společnosti v Brně Willyho Lea Steina (1884 - 1937?) a jeho ženy Margarete (1890 - 1942) navrhl Ernst Wiesner v době, kdy vrcholily jeho kontakty s Loosem, jehož vily s polovalenými a kýlovými střechami se staly pravděpodobně bezprostřední inspirací pro kýlovou lamelovou střechu tohoto jinak nenápadného objektu. Prostý, horizontálně položený kvádr je členěn na zahradním průčelí balkony, kubickou hmotou garáže s terasou nad ní a výraznými komíny, vystupujícími z atiky. Stavba, ležící v prudce se svažující zahradě, se z této strany jeví jako třípatrová, zatímco z ulice je dvoupatrová. Suterénní podlaží je vyhrazeno technickému zázemí a sklepu. Přízemí, jemuž je předsazen kvádr zádveří s hlavním vchodem do domu, krytým nízkou polovalbovou střechou a osazeným v pravoúhlém travertinovém ostění, sloužilo jako společenské - z menší vstupní haly se vcházelo do knihovny a do velkého obývacího pokoje spojeného s jídelnou, dále do kuchyně s přípravnou a do samostatné místnosti sluhy. Zajímavým výtvarným prvkem bylo nástropní svítidlo v hale, umístěné do mělké polokulovité klenby. Dlažba haly byla sestavena do geometrického vzoru z tmavě zelených a béžových mramorových dlaždic. První patro mělo funkci odpočinkovou. Z ústřední velké haly s přímým osvětlením vedly dveře do pokoje pána a paní domu, které byly odděleny koupelnou, do pokoje syna a dcery a konečně do hostinského pokoje. Jednotlivá podlaží byla propojena - na rozdíl od hlavních přímých schodišť v ostatních Wiesnerových vilách - točitým schodištěm s prostým kovovým zábradlím a dřevěným madlem. /L. K.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila