SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Steinův rodinný dům

FOIBOS - 1. 6. 14:02
Steinův rodinný dům

Rodinný dům obchodního ředitele Telefonní a elektrické společnosti v Brně Willyho Lea Steina (1884 - 1937?) a jeho ženy Margarete (1890 - 1942) navrhl Ernst Wiesner v době, kdy vrcholily jeho kontakty s Loosem, jehož vily s polovalenými a kýlovými střechami se staly pravděpodobně bezprostřední inspirací pro kýlovou lamelovou střechu tohoto jinak nenápadného objektu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Ernst Wiesner
Barvičova 25 / Hlávkova 2, čp. 757, Brno 1-Stránice
Stavebník: Willy Leo Stein
Architekt: Ernst Wiesner
1925 - 1926
Rodinný dům obchodního ředitele Telefonní a elektrické společnosti v Brně Willyho Lea Steina (1884 - 1937?) a jeho ženy Margarete (1890 - 1942) navrhl Ernst Wiesner v době, kdy vrcholily jeho kontakty s Loosem, jehož vily s polovalenými a kýlovými střechami se staly pravděpodobně bezprostřední inspirací pro kýlovou lamelovou střechu tohoto jinak nenápadného objektu. Prostý, horizontálně položený kvádr je členěn na zahradním průčelí balkony, kubickou hmotou garáže s terasou nad ní a výraznými komíny, vystupujícími z atiky. Stavba, ležící v prudce se svažující zahradě, se z této strany jeví jako třípatrová, zatímco z ulice je dvoupatrová. Suterénní podlaží je vyhrazeno technickému zázemí a sklepu. Přízemí, jemuž je předsazen kvádr zádveří s hlavním vchodem do domu, krytým nízkou polovalbovou střechou a osazeným v pravoúhlém travertinovém ostění, sloužilo jako společenské - z menší vstupní haly se vcházelo do knihovny a do velkého obývacího pokoje spojeného s jídelnou, dále do kuchyně s přípravnou a do samostatné místnosti sluhy. Zajímavým výtvarným prvkem bylo nástropní svítidlo v hale, umístěné do mělké polokulovité klenby. Dlažba haly byla sestavena do geometrického vzoru z tmavě zelených a béžových mramorových dlaždic. První patro mělo funkci odpočinkovou. Z ústřední velké haly s přímým osvětlením vedly dveře do pokoje pána a paní domu, které byly odděleny koupelnou, do pokoje syna a dcery a konečně do hostinského pokoje. Jednotlivá podlaží byla propojena - na rozdíl od hlavních přímých schodišť v ostatních Wiesnerových vilách - točitým schodištěm s prostým kovovým zábradlím a dřevěným madlem. /L. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník