SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Anny a Josefa Ludwigových

FOIBOS - 1. 6. 13:26
Vila Anny a Josefa Ludwigových

Pisárecké svahy po pravém břehu Svratky zaplňovaly od 19. století nejen romantické, nejednou přímo bizarní vily, ale v roce 1895 tu vznikl také dům, který „karneval stylů“ pozdního historismu významně přesahoval.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Veslařská 228, čp. 336, Brno 12-Pisárky
Stavebník: Anna a Josef Ludwigovi
Architekt: Alois Ludwig
Sloh: secese
1895 - 1895
Pisárecké svahy po pravém břehu Svratky zaplňovaly od 19. století nejen romantické, nejednou přímo bizarní vily, ale v roce 1895 tu vznikl také dům, který „karneval stylů“ pozdního historismu významně přesahoval. Navrhl jej pro své rodiče Alois Ludwig (1872 - 1969), jenž v té době studoval teprve první ročník v ateliéru Otto Wagnera na vídeňské Akademii. Vzhledem k prudkému svahu mohlo být přízemí jednopatrového objektu využito převážně jen jako sklepení a bydlení bylo situováno do patra s hlavními místnostmi do ulice a vedlejšími do zahrady, kterou spojovala s domem dřevěná prosklená veranda. Zatímco interiéry byly řešeny běžným způsobem, vynikalo průčelí netradičním pojetím. Ve srovnání se staršími vilami postrádalo historizující architektonické článkoví, které architekt nahradil dekorativně uplatněnou režnou cihlou a výrazným podílem malířské výzdoby. Anglikanizující vila tak představovala v brněnském prostředí první realizaci s převládajícím secesním výrazem a v tomto směru zaujímala čelní místo rovněž ve středoevropském kontextu. Pokročilost koncepce mladého architekta lze vysvětlit jednak jeho vzděláním na stavebním oddělení německé Vyšší státní průmyslové školy v Brně, kde byli jeho spolužáky Leopold Bauer, Hubert Gessner, Josef Hoffmann a Adolf Loos, dále pomaturitní praxí v Düsseldorfu a hlavně studiem u Wagnera. Vliv slavného učitele je mimo jiné zřejmý z brilantně nakresleného perspektivního pohledu, který Ludwig publikoval roku 1899 v prestižním vídeňském časopise Der Architekt. Rodičovská vila zůstala ale jediným Ludwigovým dílem v rodném městě a místě jeho středoškolských studií, neboť další architektonickou činnost rozvíjel ve Vídni, Mnichově a Meranu. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník