SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům JUDr. Františka Švece

FOIBOS - 29. 4. 22:00
Rodinný dům JUDr. Františka Švece

Nedaleko domu Aloise Zimmermanna vyrostla s ročním odstupem druhá budějovická realizace Richarda F. Podzemného a Kamila Ossendorfa.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Dukelská 80, České Budějovice
Stavebník: František Švec
Architekt: Richard Ferdinand Podzemný, Kamil Ossendorf, Hans Richter
1933 - 1934
Nedaleko domu Aloise Zimmermanna vyrostla s ročním odstupem druhá budějovická realizace Richarda F. Podzemného a Kamila Ossendorfa. Stavebníkem byl přední budějovický advokát JUDr. František Švec, který zasedal v zastupitelstvu města i okresu za Českou stranu národně sociální. Při jednáních okresního zastupitelstva se Švec patrně seznámil s Zimmermannem, který mu zprostředkoval kontakt s oběma architekty. V celkovém výrazu Švecův dům prozrazuje vliv Le Corbusierových vilových architektur té doby, s nimiž se Podzemný a Ossendorf seznámili v roce 1927 při návštěvě kolonie Weissenhof ve Stuttgartu a znali je i z domácích a zahraničních časopisů. Samostatně se při tom vyrovnávali s Le Corbusierovými Pěti body nové architektury. Část prvního patra domu vysadili společně s terasou na sloupy. Přínos pro ztvárnění průčelí i pro volnou dispozici znamenal železobetonový skelet. Vnitřek domu architekti pojali jako jediný kontinuální prostor tvořený pracovnou, obytnou halou a jídelním koutem. Izolaci pracovny mohla zajistit zasunovací stěna. Celé jižní průčelí se v úrovni prvního patra otevíralo prosklenými stěnami či rozměrnými okny. V otevřené části terasy druhého patra architekti původně navrhli osazení menšího stromu. V publikovaném projektu ho vyměnili za keř, který však nakonec asi nebyl osazen. Pojetí zeleně na terase se tak příliš nelišilo od Le Corbusierova návrhu teras pro domy ve Stuttgartu a souznělo s jeho požadavkem střešních zahrad. V rodinném domě JUDr. Františka Švece oba architekti vstřebali nejaktuálnější podněty soudobé evropské architektury. Jejich dílo se tak stalo nejmoderněji pojatým domem v Českých Budějovicích 30. let.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile


Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník