- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Jihočeský
- Rodinný dům Na Ryšavce
Rodinný dům Na Ryšavce
FOIBOS - 12. 12. 23:00
Rodinný dům od našeho soudobého předního architekta Josefa Pleskota v písecké čtvrti Hradiště patří k prvním uskutečněným postmodernistickým stavbám u nás.
Informace o vile
Na Ryšavce 243, Písek
Stavebník: Soukromá osoba
Architekt: Josef Pleskot
Sloh: postmoderna
1978 - 1986
Rodinný dům od našeho soudobého předního architekta Josefa Pleskota v písecké čtvrti Hradiště patří k prvním uskutečněným postmodernistickým stavbám u nás. Architekt, který se v Písku narodil a vystudoval zde základní školu i gymnázium, ho navrhnul už v roce 1978, během základní vojenské služby. Realizace domu proběhla v letech 1980-1986. Projekt si původně objednal architektův spolužák z písecké základní školy, později stavba změnila majitele. Z celé architektury domu lze vyčíst autorovu polemiku s mezinárodním stylem. V dané době získával takový polemický postoj politický podtext, protože se stavěl proti oficiálnímu směru v tehdejší české architektuře. Místo ploché střechy zvolil Pleskot nízké střechy sedlové, místo obdélných oken použil okna zaklenutá půlkruhovým obloukem. Jako „rétorický“ prvek, hlasitě oznamující svou funkci, se oblouk objevuje i ve formě hlavního vstupu a nad dveřmi garáže. Z formálního inventáře projektů a staveb amerického průkopníka postmodernismu Roberta Venturiho z 60. let si architekt vypůjčil i barevnost povrchů – kontrast oranžových cihel a bílé omítky - a různé sloupky a sloupy, u nichž se smyslem pro ironii klade důraz na jejich schválnost a nefunkčnost. Domek měl sloužit potřebám jedné rodiny. Architekt ho proto navrhnul jako přízemní s obytným podkrovím. Jádro dispozice domu tvoří předsíň a na ni napojené schodiště. Z předsíně na jednu stranu vstupujeme do velikého obytného pokoje se zimní zahradou, na stranu druhou pak do kuchyně a šatny. Do podkroví, v němž se opakuje totéž dispoziční schéma, architekt vložil dvě ložnice, lázeň a „podkrovní halu“, z níž lze vykročit na terasu na střeše garáže.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila