- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Jihočeský
- Vila Mathilde hraběnky Lamezan-Salins
Vila Mathilde hraběnky Lamezan-Salins
FOIBOS - 8. 5. 22:00
Mezi staršími domky družstva „Heimstätte, deutsche gemeinnützige Baugennossenschaft”, činného v Českých Budějovicích asi od roku 1910, postavil v roce 1934 budějovický stavitel Josef Hauptvogl rodinný dům pro Albínu Stocklöwovou a Mark. Merlinghausovou.
Informace o vile
Presslova 2, České Budějovice
Stavebník: Mathilde hraběnka Lamezan-Salins
Architekt: Johann Stepan, Hermann Drössler, Josef Hauptvogel, Otto Prutscher, Emil Rösler
Sloh: vliv Heimatstilu
1940 - 0
Mezi staršími domky družstva „Heimstätte, deutsche gemeinnützige Baugennossenschaft”, činného v Českých Budějovicích asi od roku 1910, postavil v roce 1934 budějovický stavitel Josef Hauptvogl rodinný dům pro Albínu Stocklöwovou a Mark. Merlinghausovou. Netrvalo dlouho a dům změnil majitele i svůj architektonický výraz. Pro nového vlastníka - Mathilde hraběnku Lamezan-Salins – vypracovali v dubnu 1940 budějovičtí stavitelé pod hlavičkou „Arbeitsgemeinschaft der Baumeister: Johann Stepan, Ing. Hermann Drössler, Ing. Josef Hauptvogel” projekt rozsáhlé přestavby stávajícího domu. Jeho hmotu stavitelé celou zachovali. Navazující přístavba ji prodloužila a celkovou kompozici na východě uzavřela kolmo přiložená hmota obdélného půdorysu završená vysokou sedlovou střechou. Dojem staleté, jakoby přirozeně rostlé dispozice dodával vnitřnímu prostoru výškový rozdíl v úrovni podlah přízemí původního rodinného domu a nové přístavby. Členitá, rozložitá hmota vily, relativně malá okna členěná hustým bílým rastrem, která doplňovaly okenice, krbový komín vystupující z líce zdiva severního štítu a v neposlední řadě hrubá béžová omítka propůjčovaly vile rustikální přídech v duchu „starogermánské” varianty Heimatstilu, stylu domoviny. Architektonický výraz vily tak představuje ojedinělý ohlas stavební kultury Třetí říše v oblasti vilové architektury v jižních Čechách. V rukou Mathilde Lamezan-Salins byla vila jen krátce. Již 3. června 1942 přešla do vlastnictví hraběnčina synovce Friedricha Herringa von Frankensdorf, který rovněž spoluvlastnil rodinnou firmu L.&C. Hardtmuth. Rok 1945 však přinesl porážku Německa. Vila je společně s podnikem znárodněna a v následujících letech postupně začleněna do areálu blízké nemocnice, jehož součást dnes tvoří jako pavilon R.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila