- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Jihočeský
- Vila Otakara a Vlasty Hulcových
Vila Otakara a Vlasty Hulcových
FOIBOS - 29. 4. 22:00
Vilu advokáta Otakara Hulce a jeho choti Vlasty v českobudějovické Hálkově ulici z roku 1936 navrhl budějovický rodák Josef Kotlář.
Informace o vile
Hálkova 16, České Budějovice
Stavebník: Otakar a Vlasta Hulcovi
Architekt: Josef Kotlář
Sloh: funkcionalismus
1936 - 0
Vilu advokáta Otakara Hulce a jeho choti Vlasty v českobudějovické Hálkově ulici z roku 1936 navrhl budějovický rodák Josef Kotlář. Ve 30. letech 20. století tento architekt navrhoval v Českých Budějovicích stavby ve funkcionalistickém stylu, například rodinné domy na Jiráskově nábřeží č.16-18. Vilu advokáta Otakara Hulce a jeho choti Vlasty lze zařadit k typickým příkladům jeho tvorby ve stylu funkcionalismu, ač umírněného. Jednopatrový dům s podkrovím stojí ve vilové čtvrti severně od centra Českých Budějovic, na Pražském předměstí. Kotlář ho zkomponoval z hladkých kubických objemů, bez ozdob, pročlenil jeho těleso pouze okny, terasami a balkóny. Za jistý ústupek tradičnějšímu vkusu tu lze považovat pouze valbový tvar střechy nad částí stavebního objemu a snad i formu půdorysu, u níž architekt zvolil třítraktové schéma s předsíní uprostřed, běžné v té době spíše u nájemních domů. Z faktu, že vnitřek vily se skládá ze dvou téměř identických bytů nad sebou, lze ostatně vyvodit, že část svého domu Hulec pronajímal. Kotlářův záměr zřejmě spočíval v tom, uchránit hlavní obytné místnosti vily na její jižní straně před ruchem ulice a vystavit je co nejvíce slunci a světlu, jak to odpovídalo funkcionalistickým zásadám o dobré orientaci domu ke světovým stranám. Do severního traktu vily proto architekt vložil obslužné prostory – schodiště, lázeň, kuchyň, spíž - zatímco na jih hledí velký obytný pokoj s dalšími pokoji a ložnicemi. Tomuto schématu odpovídá i velikost okenních otvorů – směrem k severu je Kotlář navrhnul poměrně malé, k jihu naopak veliké. Komfort obytných místností umocňovaly různé terasy. Běžnou součástí vily už tehdy byla garáž, kterou architekt vložil do suterénu. I dnes vila slouží obytnému účelu.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila