SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Alfonse a Vojtěšky Sovadinových

FOIBOS - 11. 9. 22:00
Rodinný dům Alfonse a Vojtěšky Sovadinových

Dům manželů Sovadinových byl Fuchsovým posledním rodinným domem, který uzavíral dlouhou řadu jeho návrhů a realizací individuálního bydlení, na jejímž počátku stál dům spisovatele Jakuba Demla v Tasově z roku 1921.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Vinohradská 253/8a, Ostopovice
Stavebník: Alfons a Vojtěška Sovadinovi
Architekt:
Sloh:
1968 - 1971
Dům manželů Sovadinových byl Fuchsovým posledním rodinným domem, který uzavíral dlouhou řadu jeho návrhů a realizací individuálního bydlení, na jejímž počátku stál dům spisovatele Jakuba Demla v Tasově z roku 1921. Jeho stylová orientace svědčí o tom, že Fuchs dokázal až do konce života tvořivě reagovat na aktuální podněty světové architektury. Nejpozoruhodnější součástí domu je jeho jižní průčelí, zformované do dvou prostorových plánů: předstupující bíle omítnuté plochy a ustupující plochy s dřevěným obkladem s tmavohnědým nátěrem. Omítnutý průčelní panel má nepravidelný tvar s pravoúhlými okny a dveřmi, rozmístěnými jakoby nahodile. S touto „neklidnou“ ortogonální kompozicí kontrastuje oblouk střechy s plechovou krytinou a vikýřem na západě. Svým způsobem neobvyklá stavba přesto zapadá do širšího kontextu architektova díla. Po příchodu do Brna na počátku dvacátých let užil Fuchs u několika vil v Masarykově čtvrti motiv kýlové střechy. Na přelomu třicátých a čtyřicátých let pak u objektů pro rodinný podnik AKA ve Skryjích u Tišnova a na hotelu Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm zvolil za hlavní materiál kámen a dřevo, mimo jiné ve snaze navázat na stavební tradice Vysočiny a Valašska. Vedle vazeb na starší tvorbu lze v pozadí vycítit spojitost ostopovického domu s ranými realizacemi a teoretickými postuláty postmodernistického hnutí, jež od šedesátých let ovládlo světové architektonického myšlení. Fuchsův poslední dům představuje v našem prostředí jeden z prvních ohlasů těchto tendencí, s nimiž se čeští architekti vyrovnávali ve větší míře až v osmdesátých letech. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník