SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Josefa Wurma

FOIBOS - 17. 6. 22:00
Vila Josefa Wurma

Pro stavbu svého letoviska zvolil známý brněnský vědec a buditel Josef Wurm Adamovské údolí podél řeky Svitavy.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Osvobození 75/39, Adamov
Stavebník: Josef Wurm
Architekt:
1885 - 1885
Pro stavbu svého letoviska zvolil známý brněnský vědec a buditel Josef Wurm Adamovské údolí podél řeky Svitavy. Návrh zadal německému architektovi Aloisu Prastorferovi (1846-1910), jenž kromě rozsáhlé projekční činnosti učil architektoniku, stavitelství a stavební kreslení na německé Státní průmyslové škole a volnou kresbu na technice v Brně. Adamovská vila představovala jedno z charakteristických děl pozdního 19. století nejen v českých zemích, ale i ve střední Evropě. Prastorfer se inspiroval toskánskými venkovskými stavbami 15. století, u nichž klasicistně orientovaní architekti oceňovali nesouměrnost vzniklou různými přístavky, takže jako celek působily romanticky v souladu s rozmanitostí venkovské krajiny. Tuto asymetrickou kompozici dále charakterizovaly lodžie, nízké převislé střechy, quattrocenteskní tvary oken, přičemž hlavní motiv tvořila po straně stojící nepříliš vysoká věž. U Wurmovy vily užil Prastorfer křížový princip, dovolující samostatné vstupy do reprezentačních prostorů, které s ohledem na svažitý terén situoval do patra. Salon s krbem obrátil k údolí a vysunul z hranolové hmoty půlválcovou lodžií nad sloupovým portikem. Exteriér charakterizuje kontrast plných hmot, hlubokých otvorů a konvexních forem, přičemž hranolovou věž se schodištěm ukončuje nepostradatelná vyhlídka. Dolů se rozšiřující šambrány převzal Prastorfer od svého učitele Hansena. „Prastorferovo architektonické dílo bylo pokusem o syntézu vlastní recepce zdrojů jižních kultur s odkazem dvou z největších středoevropských interpretů mediteránní architektury 19. století – Schinkela a Hansena“ (Pavel Zatloukal). /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník