- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Karlovarský
- Ředitelské vily Chemických závodů Sokolov
Ředitelské vily Chemických závodů Sokolov
FOIBOS - 5. 10. 22:00
Pro ředitele Chemických závodů byla na svahu nad jižní částí podniku postavena honosná vila označená I (čp. 606).
Informace o vile
Karla Havlíčka Borovského čp. 606 (Vila I) a čp. 619 (Vila IV), Sokolov
Stavebník: Chemické závody
Architekt:
Sloh: vliv Heimatstilu
1918 - 1921
Pro ředitele Chemických závodů byla na svahu nad jižní částí podniku postavena honosná vila označená I (čp. 606). Původní velkorysý projekt zahrnující vilu propojenou pergolami se samostatnou garáží a oranžérií nebyl na základě válečných událostí realizován a úpravou projektu do dnešní podoby byl pověřen architekt Karl Mattusch, který působil v Chebu a později v Karlových Varech. Vila I byla dokončena 30. října 1918. Dům byl postaven na obdélném půdorysu, z něhož vystupují dva nárožní rizality, v přízemí trojboké, svírající mezi sebou původně volnou lodžii se vstupem do zahrady a terasou v patře. Rizality jsou zastřešeny stejně jako celý objekt valbovou střechou, z níž vyrůstá ve střední ose velký sedlový vikýř. Pod okny prvního patra bylo v obou rizalitech vloženo v duchu Heimatstilu iluzivní hrázdění chebských forem se šikmým šachováním. První ředitel ve vile však dlouho nepobyl. Protože pro druhého ředitele Brunnera byla vila údajně moc velká, nechal si postavit novou, menší vilu IV (čp. 619) a původní ředitelská vila čp. 606 byla v roce 1926 přestavěna na byty pro úředníky, vedoucí pracovníky závodu. Byty ve vile I patřily podle pamětníků mezi nejhezčí ve městě. Měly ústřední topení, koupelny byly obložené obklady a měly teplou a studenou tekoucí vodu (přivedenou z chemičky). Druhá ředitelská vila IV byla postavena v roce 1921 také podle návrhu architekta Karla Mattusche, který v té době již působil v Karlových Varech. Byla to opět obdélná jednopatrová stavba zastřešená mansardovou střechou s velkými vikýři, středním sedlovým a krajními valbovými, jediným výrazným prvkem byly původně žaluziové okenice. Vstupy byly zasazené do jednoduchých portálů s přímými římsami. V současnosti je vila rozdělena na několik bytů. Po druhé světové válce byla vila I upravena na byty pro zaměstnance a na mateřskou školku Chemických závodů, která zde fungovala až do roku 1989. Před několik lety začala vilu přestavovat a upravovat soukromá osoba na luxusní kosmetický salon. Přestavba bohužel neprobíhá s ohledem na zachování původního charakteru této stavby. V současnosti je dokonce vila I nabízena k prodeji. /MR, LZ
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila