- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Karlovarský
- Vila Hermanna Riesera
Vila Hermanna Riesera
FOIBOS - 23. 11. 23:00
Jedním z posledních objektů, který uzavřel dnešní Kollárovu ulici ve Františkových Lázních a stal se dominantou křižovatky ulic Francouzská, Zahradní a Kollárova, byla výstavní vila doktora medicíny Hermanna Riesera a jeho ženy Herminy.
Informace o vile
Kollárova 17, čp. 185, Františkovy Lázně
Stavebník: Hermann Rieser
Architekt:
Sloh: geometrická secese
1905 - 1905
Jedním z posledních objektů, který uzavřel dnešní Kollárovu ulici ve Františkových Lázních a stal se dominantou křižovatky ulic Francouzská, Zahradní a Kollárova, byla výstavní vila doktora medicíny Hermanna Riesera a jeho ženy Herminy. Sevřená kompaktní hmota vily na sebe poutá pozornost vysokou strmou mansardovou střechou s polovalbami a plasticky řešenou fasádou se secesním dekorem. Návrh vily pro MUDr. Riesera zpracoval Josef Hackhofer v roce 1905. Vila měla sloužit nejen pro bydlení rodiny, ale měla zde být umístěna i lékařská ordinace majitele. Základní koncept výzdoby fasády vily je pojednán dekorativním způsobem ve stylu geometrické secese, ale uplatňují se zde i vegetabilní motivy. Vila obracející se štítovým průčelím do křižovatky ulic Francouzská, Zahradní a Nádražní je postavena na obdélném půdorysu, který je na západní straně rozšířen v nároží o převýšený pravoúhlý rizalit. Hlavnímu štítovému průčelí dominuje v přízemí rozměrné segmentové okno, které v interiéru osvětluje ordinaci. Na strukturované omítce fasády tohoto průčelí vyniká v patře a ve štítu štuková výzdoba tvořena kombinací geometrických prvků a secesně ztvárněných rostlinných a dekorativních motivů. Základní koncept výzdoby všech fasád je pojatý bez členění klasickými tektonickými prvky. Průčelí jsou horizontálně rytmizována pomocí střídání hladkých a strukturovaných omítkových ploch. Do vily vedl společný vchod pro rodinu majitele i pro jeho pacienty. Do zvýšeného přízemí situoval architekt Hackhofer prostory určené především pro výkon lékařského povolání majitele. Jako místnost pro ordinaci byl určen pokoj v severozápadním nároží, který se otevíral rozměrným segmentovým oknem do malého náměstíčka. Na něj z jedné strany navazovala ambulance a z druhé přijímací pokoj. V zadním rohovém pokoji byla jídelna, která byla spojena sousedícím točitým schodištěm s kuchyní. Ta se nacházela v suterénním podlaží. Patro vily již sloužilo pouze pro soukromé potřeby majitele. Kromě ložnice, koupelny a pokoje pro hosty zde byly další dvě obytné místnosti, z nichž jedna byla propojena s lodžií na bočním průčelí. Malé místnosti v mansardě byly určeny pro pokoje pro personál, šatnu a jiné úložné prostory. Vila sloužila manželům Rieserovým až do roku 1928. Poté ji zakoupil Karel a Luisa Heckmannovi, od nichž po deseti letech přechází do rukou Josefa a Gisely Fischerových. Po druhé světové válce patřil objekt městu Františkovy Lázně. V druhé polovině 20. století byla vila upravena na samostatné bytové jednotky, které jsou zde dodnes. /JH
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila