- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Karlovarský
- Vila Mattoni
Vila Mattoni
FOIBOS - 22. 3. 23:00
Heinrich Mattoni nechal kromě dalších staveb upravit i původní Lázeňský dům, Zámeček.
Informace o vile
Lázně Kyselka čp. 76, Lázně Kyselka
Stavebník: Heinrich Mattoni
Architekt:
Sloh: neorenesance
1886 - 1886
Heinrich Mattoni nechal kromě dalších staveb upravit i původní Lázeňský dům, Zámeček. Radikální přestavbu starého objektu provedl v letech 1885–1886. Hmotu původního Zámečku zachoval včetně celkové vnitřní dispozice a přístavbami na severozápadní straně směrem k řece a severu jej celkově rozšířil. Vnější podoba objektu v duchu klasické italské novorenesance dodala objektu majestátní reprezentační ráz. Přilehlý prostor západně od vily byl upraven v přírodně krajinářském pojetí s romanticky pojímanými akcenty v podobě dramatických skalních výchozů a mohutných kyklopských tarasů. V centru parku byl vybudován i velký vodotrysk na způsob karlovarského Vřídla, již z dálky viditelný. Na tento prostor se pak na jihozápadní straně volně napojoval Zámecký či Lázeňský park v přírodně krajinářském pojetí. Objekt se od té doby nazýval Mattoniho zámek (Das Mattonische schloss). Kdo byl autorem projektu, nevíme. Zachovaly se pouze kopie stavebních plánů s pohledy fasád, které vypracoval Anton Mick v červnu 1885. Podle charakteru architektury, článků a prvků se zřejmě nejednalo o architekta Karla Häybecka, o kterém se dříve uvažovalo. Architektonický výraz Mattoniho zámečku je více klasický, s přísnou a důstojnou novorenesancí italského charakteru. Vzhledem k velké majestátní báni, realizované na přistavěném západním rizalitu, a použitým článkům lze ale vážně spekulovat o účasti slavného vídeňského ateliéru architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. V roce 1929 byl objekt upraven na Zámecký hotel (Schlosshotel). Jako hotel pro ubytování lázeňských hostů byl objekt užíván až do padesátých let 20. století. Poté byl využíván pro potřeby dětské léčebny. V obdobích, kdy objekt sloužil pro potřeby Československých státních lázní, již probíhaly pouze utilitární zásahy. Objekt Mattoniho vily patří k nejhodnotnějším dochovaným stavbám lázní v Kyselce. Od roku 1993 Areál Lázní vystřídal několik majitelů, kterým se nepodařilo zrealizovat své záměry, což mělo za důsledek postupnou devastaci objektů i parku. Stávající majitel objekt koupil v roce 2006 v aukci od správce konkurzní podstaty ve zcela dezolátním stavu a nyní s podporou EU i značky Mattoni připravuje projekt na komplexní revitalizaci lázní. /LZ
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila