- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Královehradecký
- Vila Františka Komárka
Vila Františka Komárka
FOIBOS - 20. 9. 22:00
Finanční možnosti, ale i touha žít ve vlastním domě, reprezentujícím zároveň moderní stavební firmu, přivedla stavitele Františka Komárka k rozhodnutí postavit si ve Svobodných Dvorech (tehdy samostatné obci) vlastní vilu.
Informace o vile
K Dolíkám 7, čp. 121, Hradec Králové-Svobodné Dvory
Stavebník: František Komárek
Architekt: Vojtěch Krch
Sloh: purismus
1925 - 1927
Finanční možnosti, ale i touha žít ve vlastním domě, reprezentujícím zároveň moderní stavební firmu, přivedla stavitele Františka Komárka k rozhodnutí postavit si ve Svobodných Dvorech (tehdy samostatné obci) vlastní vilu. K jejímu projektu vyzval svého spolužáka a přítele ze studií architekta Vojtěcha Krcha, pozdějšího šéfredaktora stavební revue Architekt SIA, děkana stavební fakulty a prorektora pražské ČVUT. Vila Františka Komárka byla patrně jednou z architektových prvních samostatných realizací a vůbec první soukromou puristickou budovou na Královéhradecku. Stavbu charakterizují pro autorovu ranou etapu typické kombinace jak cihelného zdiva s omítaným, tak i strohých puristických tvarů s expresionisticky dynamickými. Dům, zasazený do rozlehlé zahrady, vztyčil architekt nad půdorysnou dispozicí ve tvaru dvou protínajících se čtverců, což mu dovolilo účelně, nicméně velkoryse uspořádat obytné přízemí. Jeho středobodem byla obytná hala se zimní zahradou, donedávna uzavřená velkým americkým stahovacím oknem. Tato nadstandardně řešená místnost byla skrze skleněnou posuvnou stěnu propojena s jídelnou, na kterou přímo navazovala kuchyně s nezbytným zázemím. Již v tomto případě je zřejmá autorova snaha o co nejefektivnější uspořádání domu. Nutno dodat, že dispozice obytného domu, koncipovaná na základě exaktních ukazatelů (především ergonomie) patřila společně s moderní elektrifikovanou bytovou kuchyní k tématům, jimž se Vojtěch Krch společně se svojí manželkou Boženou systematicky, teoreticky i prakticky věnovali. Do patra s velkou terasou projektant soustředil vedle trojice pokojů (jeden pro hosta) i ložnici majitele, kterou prostřednictvím šatny spojil s koupelnou. Vila, náležející ke skupině těch Krchových prací, které osobitým způsobem kombinující zdánlivě protikladnou puristickou architekturu s expresionistickou estetikou, nezůstala osamocena. O dva roky později (1929) se majitel úspěšné a prosperující firmy, příznivec strohé moderní architektury, rozhodl pro stavbu nového, většího rodinného sídla ve funkcionalistickém stylu, v němž se bezpochyby zhlédl. Volba padla opět na Vojtěcha Krcha. Vilu situovanou na protější straně rozsáhlého pozemku dokončila Komárkova stavební firma v roce 1931. Tato vila, jedna z nejlepších autorových realizací, ztělesňovala architektovy představy o vědecky zformovaném obytném prostoru, jehož jednotlivé sekce odpovídaly logice provozu domu. Na rozdíl od té první ale bohužel do dnešních dnů nepřežila. /JP
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila