- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Královehradecký
- Vila manželů Matějkových
Vila manželů Matějkových
FOIBOS - 11. 10. 22:00
Volba architektů pro vilu Matějkových proběhla nevídaným a následováníhodným způsobem.
Volba architektů pro vilu Matějkových proběhla nevídaným a následováníhodným způsobem. Rodina oslovila několik místních projektantů, aby pro jejich pozemek v Malšovicích připravili ideovou studii. Poté proběhla v rodinném kruhu malá architektonická soutěž, respektive demokratické referendum, ze kterého vítězně vzešel projekt studenta architektury Jiřího Bízi. Ten výzvu rodiny Matějkových přijal, k projekčním pracím ovšem přizval spřízněnou duši, architekta Jiřího Horkého. Dům absolventů školy architektury prof. Emila Přikryla na pražské Akademii výtvarných umění, kteří v roce 2006 založili Ateliér 25, se rodil dlouho, doprovázen mnoha komplikacemi obvyklými pro stavby svépomocí. Ač jeho prováděcí studie vznikla již počátkem milénia, v roce 2001, působí jeho architektonické pojetí stále svěžím dojmem. A to nejen díky promyšlené koncepci, ale i sázce na jednoduchá a nadčasová řešení, která vzešla z otevřené diskuse mezi architekty a stavebníkem. Jeho přáním byl příjemný rodinný dům, maximálně propojený se zahradou, který by samozřejmě splňoval požadavky manželského páru ve stáří. Z tohoto důvodu nekoncipovali architekti stavbu ve smyslu dnes oblíbeného otevřeného plánu (open plan), ale rozdělili ji na dvě samostatné části – na přízemí s bytem majitele a ze zahrady samostatně přístupné poschodí nabízející studentům královéhradecké univerzity v několika garsoniérách nadstandardní ubytování. Ryze minimalistická stavba, která nezapře jistou dávku inspirace Přikrylovou strohou, leč nesmírně kultivovanou architekturou sedmdesátých a osmdesátých let, je situována v ovocné zahradě, nacházející se v okrajové části města, v blízkosti vzrostlého lesa. Tato skutečnost, stejně jako požadavek zajistit maximálnímu počtu místností přímý výhled na tento les (tím i dostatek jižního slunečního světla) výrazně determinovaly výslednou podobu stavby. Určujícím pro netradičně tvarovaný, kontext respektující dům bylo rovněž stavebníkovo přání zachovat v zahradě všechny ovocné stromy. Za použití minimálních výrazových prostředků a s pomocí obyčejných, ovšem kvalitních materiálů se Bízovi a Horkému podařilo vytvořit pozoruhodný rodinný dům, který v kontextu zejména místní produkce představuje skutečné architektonické dílo. Jeho výjimečnost netkví toliko v promyšlené koncepci, beroucí v potaz potřeby obyvatel v horizontu dvaceti třiceti let, respektu k místu, ale rovněž v očištění minimalistické architektury od všech jejích pozdějších manýr a módních nánosů. /JP
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila