- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Královehradecký
- Vila manželů Voltrových
Vila manželů Voltrových
FOIBOS - 8. 11. 23:00
Architekt navrhl dům do centra rozlehlé kaskádovité zahrady v západně orientovaném svahu nad městem.
Architekt navrhl dům do centra rozlehlé kaskádovité zahrady v západně orientovaném svahu nad městem. Vnitřní prostor organicky rozčlenil na dvě podlaží, přičemž v přízemí umístil denní místnosti a v patře ložnice. Celkovou podobu domu přizpůsobil uměle vytvořené členitosti terénu zahrady, což se projevilo zejména v přízemí, kaskádovitě rozděleném na tři výškové úrovně. V nejnižší je situován prostorný obývací prostor uzavřený prosklenou segmentovou stěnou s panoramatickým výhledem do krajiny, a s připojenou zimní zahradou. Na protější straně přízemí je v jiné výškové úrovni kuchyň s jídelnou. Oba prostory od sebe odděluje průchozí chodba propojená se vstupní halou, která podobně jako hlavní obytný prostor prochází přes obě podlaží. Do prostoru vstupní haly je citlivě zakomponováno zavěšené schodiště do patra s ložnicemi, přičemž patro není od přízemí radikálně odděleno přísným uzavřením. Jeho prostor je opticky přiznán otevřenou galerií s vestavěnou knihovnou. Dům navrhl architekt se zvláštním požadavkem vytvořit značné množství stěnových ploch, čehož dosáhl již zmíněným otevřením vstupní haly přes celou výškovou úroveň budovy a především vertikálním protažením obytné haly až do prostoru zakrytého krovu. Jednou ze zajímavostí domu je bazilikální osvětlení obytného prostoru, které v kombinaci s prosklenou západní stěnou zajišťuje jeho dostatečné prosvětlení a proslunění a zároveň pomáhá splnit požadavek nadprůměrných stěnových ploch. Chodba navržená na základě principu sbíhavé dynamiky se od vstupní haly směrem k severu zužuje a ústí svým proskleným vchodem k zahradnímu jezírku. Záměrně vytváří šipku směřující ke Sněžce, kterou navíc vyjadřuje způsob kladení dlažby. Těleso domu tvoří různě sestavené hranoly o nestejném počtu stěn. Hlavní obytná část je zastřešena třístěnným jehlanem s přesazenými křídly nesenými kruhovými sloupy, k němuž na jihovýchodě přiléhají dva ploše zastřešené hranoly různé výškové úrovně (sociální zařízení v patře s ložnicemi a garáže). Dům se tak stává pozoruhodnou sestavou geometrických těles a tvarů uzpůsobenou do jisté míry atypickým požadavkům stavebníků v závislosti na funkci jednotlivých prostor. Návrh tohoto postmodernistického řešení vznikal za aktivní spolupráce osvíceného investora. /MB
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila