- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Královehradecký
- Vila Rudolfa a Ilzy Holznerových
Vila Rudolfa a Ilzy Holznerových
FOIBOS - 25. 10. 23:00
Vila, téměř čtvercového půdorysu, je orientovaná kratší stranou k ulici, přičemž mírný svah tím určuje nejnižší úroveň vily jako hlavní vstup z ulice.
Informace o vile
Jiřího z Poděbrad čp. 22, Hronov
Stavebník: Rudolf a Ilza Holznerovi
Architekt: Jindřich Kulka
Sloh: funkcionalismus
1937 - 1938
Vila, téměř čtvercového půdorysu, je orientovaná kratší stranou k ulici, přičemž mírný svah tím určuje nejnižší úroveň vily jako hlavní vstup z ulice. Jihozápadní stranou je vila orientovaná do zahrady. Sem také architekt Jindřich Kulka umístil obytnou terasu, přístupnou ze společenských místností ve zvýšeném přízemí vily. Hlavní obytné místnosti mají velké prosklené plochy oken směřující rovněž do zahrady. Dům měl garáž, do které se vjíždělo přímo ze suterénu. Střecha vily má poměrně malý sklon a ve střední části je výrazně artikulovaná vloženým podkrovím s rovnou střechou. Stavba je jednoposchoďová, provedená ve skeletové konstrukci, která díky tomu umožňuje velké prosklení stěn orientovaných do zahrady. Hlavním obytným prostorem byl obývací pokoj a k němu přiléhající jídelna. Vila má dvě schodiště, jedno dřevěné, provozní, druhé centrální, procházející celým domem a jeho obytnými místnostmi. V interiéru vily byl až do roku 1997 původní vestavěný nábytek na míru místností, stejně jako původní detaily klik a jejich kování u dveří i oken, elektrických vypínačů, zásuvek a osvětlovacích těles. Stavba je variací „kubických domů“ navrhovaných Adolfem Loosem ve dvacátých letech. Připomeňme, že Jindřich Kulka byl dlouholetým spolupracovníkem Adolfa Loose a přejal Loosův způsob uvažování o provozních funkcích rodinné vily, kterou lze považovat za jakousi kulkovskou variaci loosovského Raumplanu, tedy prostorového řešení současně horizontálního i vertikálního. Stavebníci, Rudolf a Ilza Holznerovi, továrníci v Hronově, krátce před obsazením Československa v roce 1938 pobývali v zahraničí a zpět se již nevrátili. Poslední adresa na samotnou Ilzu Holznerovou byla po roce 1990 do Tel Avivu v Izraeli. Architekt Jindřich Kulka (1900–1971) v roce 1939 opustil Československo a emigroval na Nový Zéland, kde se brzy stal vedoucím architektem významné stavební firmy. Po roce 1997 změnila vila vlastníka. Jiné funkční určení pro vilu, která se stala lékařskou ambulancí, si vynutilo celou řadu změn. Jako realizace architekta, ve své době úzce napojeného na mezinárodní architektonickou obec, zůstává vila zapsaná v ústředním seznamu nemovitých památek České republiky. /AS
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila