- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Liberecký
- Dřevěný dům
Dřevěný dům
FOIBOS - 21. 8. 22:00
Název domu de facto klame, neboť dřevěný je pouze obklad, ale název je oprávněný z hlediska semperovské teorie „odívání“ architektury.
Název domu de facto klame, neboť dřevěný je pouze obklad, ale název je oprávněný z hlediska semperovské teorie „odívání“ architektury. Gottfried Semper dává textilu, stavebně řečeno tedy omítce či obkladu, zásadní roli při vzniku architektury. Hloubkově mořené, vertikálně kladené obložení doplňuje na pohledově méně exponovaných stranách betonová stěrka. Dřevo i kontextuálně souzní s nedalekým lesem, neboť dům se nachází pod východním zalesněným svahem Ještědského hřbetu. Avšak spojení s architektonickým regionalismem bychom zde našli stěží. Dům se nekompromisně hlásí k abstraktně-geometrické estetice, k hledání čisté, možná až přísné krásy. Autorka Jana Medlíková (1976) patří k mladší generaci architektů, podílela se však již, mimo jiné, na zařízení interiérů libereckého magistrátu a na návrhu libereckého Intersparu. Takže rozsah druhů realizací je u ní velice široký. V případě tohoto domku zněl požadavek na bydlení pro rodinu s dvěma malými dětmi a proto dům též leží v obytné zahradě, nedaleko od lesa. Od vjezdu, kde jsou umístěny i stání pro auta, dojdeme pěšinou k domu. Zastřešené předdveří je rámováno domovní stěnou a na druhé straně opěrnou zítkou z pohledového betonu. Z malé předsíňky vstoupíme do schodišťové haly, umožňující příchod do obývacího pokoje nebo do tzv. herny. Obývací pokoj, spojený s kuchyňským koutem, má díky velkému obdélnému oknu zprostředkován krásný výhled na Liberec a Jizerské hory. Zastínění zajišťují venkovní horizontální žaluzie. Centrálním prvkem pokoje je krb, umístěný téměř přesně ve středu domu. Halu, obývací pokoj a hernu oddělují posuvné dveře, takže jejich zasunutím lze vytvořit téměř jednotný kontinuální prostor. Vnitřní stěny jsou též z pohledového betonu, pojednáním se velice blíží betonovým stěnám ve stavbách, které navrhl japonský architekt Tadao Ando. Celkové řešení interiéru, i díky posuvným dveřím, evokuje japonské pojetí prostoru a estetiky. K schodišťové hale, která zprostředkovává spojení přízemí s patrem, přiléhají koupelna a technická místnost. V patře se nacházejí vedle další koupelny a samostatného WC hlavně pracovna, ložnice rodičů a dětský pokoj. Ten je možno dle potřeby rozdělit na dvě samostatné místnosti. Přirozené osvětlení tohoto prostoru zajišťuje pásové okno, směřující k jihu. Dům má dřevěný výraz, ale konstrukčně jde o stěnový nosný systém, kombinující porothermové zdivo a železobeton. Strop nad přízemím tvoří železobetonová deska, střecha je nesena dřevěnými nosníky položenými do betonového věnce. Vyspádování by mělo zabránit problémům s dešťovou vodou a hlavně s tajícím sněhem. Vytápění domu zajišťuje tepelné čerpadlo systému země-voda, které v případě potřeby doplňuje výše zmíněný centrální krb.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila