- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Moravskoslezský
- Rodinný dům Emila a Jany Raschkových
Rodinný dům Emila a Jany Raschkových
FOIBOS - 24. 7. 22:00
Jana Raschková se svým manželem Emilem Raschkou se rozhodli postavit na pozemku na okraji obce nedaleko Opavy malý a úsporný rodinný dům, moderní sídlo mladé rodiny podle návrhu architekta Pavla Nasadila (1975).
Jana Raschková se svým manželem Emilem Raschkou se rozhodli postavit na pozemku na okraji obce nedaleko Opavy malý a úsporný rodinný dům, moderní sídlo mladé rodiny podle návrhu architekta Pavla Nasadila (1975). Přáli si stavbu kompaktní, současně však s jasným vymezením prostor obslužných a obsluhujících, něco takového, jak o svých stavbách uvažoval již americký architekt Louis Kahn. Na základě uvedeného požadavku vytvořil architekt jasný koncept nové podoby venkovského bydlení, vtělený do konstrukce a výrazu domu. Umístil jej podélnou osou rovnoběžně s vrstevnicemi v horní části svahu nad údolím, v němž se rozkládá vesnice. Vrstevnice se vpisují doslova i do interiéru v podobě jednoho schodišťového stupně, oddělujícího v přízemí severní obslužnou část s kuchyňským koutem a schodištěm od jižní s velkou, zčásti dvoupodlažní halou. Na tu v patře navazuje dětský pokoj, prostorová rezerva pro druhý dětský pokojík, ložnice manželů a koupelna. Z vnějšího pohledu je zvolené rozdělení zřetelné v otvorech, jimiž se stavba otevírá do okolí. Na severní straně směrem do polí to jsou malé a úzké štěrbiny. Ráz tohoto průčelí sám autor přirovnává k betonovým bunkrům československého opevnění. Jižní strana směrem k obci je prolamována působivou hrou rozměrných, horizontálně i vertikálně protáhlých otvorů. Striktní geometrie hranolové stavby je zvenčí ozvláštněna přístřeškem hlavního vstupu na západní a dřevěným, černě natřeným arkýřem na východní straně. Spojnice mezi postranními frontami vedou přízemím i patrem v podobě komunikačních tras a s nimi spojených průhledů, naznačených i štěrbinou ve střední arkýřové příčce. Přísný vnější vzhled se dovnitř promítá materiálovou, tvarovou a barevnou střídmostí, kterou harmonicky doplňuje bohatství prostorových zážitků, průhledy interiérem a do krajiny. /MS
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila