- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Olomoucký
- Vila Emila Emmera
Vila Emila Emmera
FOIBOS - 26. 7. 22:00
Emil Emmer (1887-?), ženatý s Hedvikou Götzburgovou (1899-?) a příbuzný známého šumperského knihkupce a nakladatele Josefa Emmera (1865-1917), byl obchodním vedoucím Šumperské společenské tiskárny .
Informace o vile
Husitská 5, Šumperk
Stavebník: Emil Emmer
Architekt: Helmut Camillo von Wagner – Freyensheim,
Sloh: nová věcnost
1928 - 1928
Emil Emmer (1887-?), ženatý s Hedvikou Götzburgovou (1899-?) a příbuzný známého šumperského knihkupce a nakladatele Josefa Emmera (1865-1917), byl obchodním vedoucím Šumperské společenské tiskárny . Zevnějšek jeho vily nesignalizuje na první pohled nic mimořádného: Jednopatrová tradičně zastřešená kubická stavba má průčelí prolomená okenními otvory, jejichž skladba jemně naznačuje loosovský princip komponování domu zevnitř navenek. Solidnost spojená s kultivovaností je příznačná i pro dispoziční řešení. Přízemí se skládá ze tří částí – zádveří ústí do schodišťové haly, na kterou navazuje kuchyňský trakt, společenská část je tvořena obývacím pokojem a jídelnou spojenou se zimní zahradou. Dominantou nejen přízemku, ale také části patra se stala dvoupatrová kachlová kamna. Autor zde rozvedl – byť spíše komorně a v náznacích – také další loosovský motiv Raumplanu, různých výškových úrovní v rámci jednoho prostoru, stejně jako zálibu v propojování interiérů a vytváření dlouhých průhledů. První patro je na rozdíl od přízemí trojtraktem: Schodišťová hala zde ústí do centrální chodby, z níž jsou napravo přístupné místnosti sociálního zařízení, nalevo pak pracovna pána, jeho ložnice a na konci chodby ložnice paní s lodžií. Dům nemá dětský pokoj, zato místnost pro matku jednoho z manželů (Emmu Emmerovou ?) a dva pokoje pro služebné. Stylová poloha nové věcnosti koresponduje s většinou návrhů, které autor vily ve dvacátých letech vytvářel pro Šumperk i širší okolí. Byl jím Helmut Camillo von Wagner-Freyensheim (1889-1968), vídeňský rodák, absolvent darmstadtské a vídeňské techniky (1909-1912), který si vzdělání rozšířil na soukromé stavební škole Adolfa Loose (1912-1914); s Loosem spolupracoval i v jeho ateliéru. Po osamostatnění provozoval společné studio s kolegou z Loosovy školy Percy Faberem (1913-1921), pak působil jako samostatný architekt ve Vídni (1921-1930) a nakonec v rakouském Kitzbühelu (1930-1945). Po celá dvacátá léta navrhoval řadu staveb pro Zábřeh na Moravě, Nový Malín (Frankštát), Letovice a zejména Šumperk. (PZ)
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila