- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Olomoucký
- Vila Hanse a Elfriede Hartigových
Vila Hanse a Elfriede Hartigových
FOIBOS - 22. 7. 22:00
Šumperk byl dlouhá desetiletí prosperujícím centrem svého regionu.
Informace o vile
Československé armády 17, Šumperk
Stavebník: Hans a Elfriede Hartigovy
Architekt: Hans Vöth – Viktor Hartig,
Sloh: purismus
1926 - 1927
Šumperk byl dlouhá desetiletí prosperujícím centrem svého regionu. Město, dbající výstavnosti svých ulic se mohlo pyšnit mnoha příklady kultivovaných staveb, odrážejících řadu středních proudů německé architektury. Přesto i zde našla progresivnější meziválečná architektura své stoupence a objednavatele. Vedle obchodního domu O. Katzera z roku 1930 od místního Ernsta Hantschla to byla vila Hanse a Elfriede Hartigových z roku 1926. Vilu, v širším okolí první puristickou stavbu projektovala dvojice místních architektů Hans Vöth a Viktor Hartig. Oba projektanti byli absolventy vídeňské uměleckoprůmyslové školy, žáky profesora Oskara Strnada. Stavbě, navržené v jejich Ateliéru pro umění a architekturu, otevřeném v Šumperku v roce 1925, se dostalo zasloužené pozornosti v časopise Moderne Bauformen. Autor doprovodné stati, Max Eisler, poukázal na pozitivní vliv Strnadova školení a právem ocenil Vöthovo a Hartigovo celkové řešení stavby. Podle něj „představuje široce rozloženou krychli, jež je strmě převyšována druhou krychlí, která je do ní vetknuta“. Její „jednoduchý pravidelný tvar se smysluplně setkává s rozdělením obytné a schodišťové části.“ Tento kompoziční princip, odrážející se fakticky v každém z architektonických proudů 20. a 30. let, umožnil architektům účelně rozvinout půdorysnou dispozici domu. Její centrální část tvoří rohová obytná hala s jídelnou a terasou, z níž vyrůstá subtilní železobetonová konstrukce nesoucí balkon. Skelet společně s nautickým trubkovým zábradlím a rozlehlou střešní terasou propůjčuje stavbě na jedné straně charakter konstruktivistického díla, na druhé straně jsou ovšem tyto avantgardou zbožňované motivy poněkud tlumeny strnadovskou věcnou architekturou, zřetelně se projevující jednak v rastru oken a zejména v kontrastu červené fasády s bílými šambránami okenních otvorů. (JP)
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila