- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Olomoucký
- Vila Radomíra a Vlasty Růžičkových
Vila Radomíra a Vlasty Růžičkových
FOIBOS - 4. 9. 22:00
Zmínku o Radomíru Růžičkovi nacházíme v adresáři města Prostějova z roku 1933, kde jeho jméno figuruje v souvislosti se Živnostenskou záložnou, v níž pracoval jako účetní.
Informace o vile
Arbesovo nám. 4, Prostějov
Stavebník: Radomír a Vlasta Růžičkovi
Architekt: František Kalivoda,
Sloh: pozdní funkcionalismus
1938 - 1939
Zmínku o Radomíru Růžičkovi nacházíme v adresáři města Prostějova z roku 1933, kde jeho jméno figuruje v souvislosti se Živnostenskou záložnou, v níž pracoval jako účetní. Během několika málo let se vypracoval na jejího ředitele, což mu bezesporu umožnilo realizovat tak náročnou stavbu, jakou jeho prostějovská vila je. K projektu Růžička přizval Františka Kalivodu. František Kalivoda (1913-1971) se narodil v Brně, kde v letech 1931-1939 navštěvoval na české Vysoké škole technické obor architektura a pozemní stavitelství. Přestože studia nedokončil, vrhl se následujícího roku na dráhu samostatného projektanta. Projekt vily, kolaudované v roce 1939, vznikl v září předchozího roku. Stavba, situovaná na poměrně malém pozemku, je koncipována jako koncový dům v řadové zástavbě. Tato okolnost architektovi umožnila ozvláštnit charakteristicky strohé a graficky pojednané vstupní průčelí organickým motivem šnekového schodiště. Propojil jím obě zahrady - zimní s venkovní, osázenou nízkorostoucí zelení a skalničkami. Dům představuje multifunkční nájemní vilu, která zahrnuje vedle velkoryse koncipovaného bytu stavebníka (přízemí, 1. patro), pracovny (přízemí) a tzv. svobodárny (jednopokojové byty se společným sociálním zařízením - 2. patro), a jeho středem je obytná hala s krbem a barem. Tento prostor Kalivoda, mimochodem zástupce firmy Artek v Československu, vybavil jejím nábytkem, navrženým finským architektem Alvarem Aaltem. Vila Radomíra Růžičky, vybavená rovněž autorskými interiéry s technicistními ocelovými pevnými i posuvnými příčkami, přežila do dnešních dnů alespoň z hlediska zevnějšku v takřka intaktním stavu a její architektonické kvality tak ilustrují autorovo přesvědčení, že vedle architekta je „nositelem kulturní hodnoty svého vlastního domu“ i stavebník. (JP)
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila