- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Pardubický
- Chalupa Maxe Švabinského
Chalupa Maxe Švabinského
FOIBOS - 24. 3. 23:00
Kozlovskou roubenou chalupu koupili v roce 1891 jako letní byt manželé Rudolf a Josefa Vejrychovi z Prahy.
Informace o vile
Česká Třebová-Kozlov čp. 50, Česká Třebová
Stavebník: Rudolf a Josefa Vejrychovi
Architekt: anonym
Sloh: lidové stavitelství
1851 - 1900
Kozlovskou roubenou chalupu koupili v roce 1891 jako letní byt manželé Rudolf a Josefa Vejrychovi z Prahy. Do Kozlova poté zajížděli se svými třemi dětmi: syny Karlem a Rudolfem a dcerou Elou, jejímž nápadníkem a pozdějším manželem se stal Max Švabinský. Malebnost chaloupky s ovocným sadem a okolní příroda údolí Dolíku s protékajícím potokem, jejíž – jak později vzpomínala Ela Švabinská – „krajinně nebeská symetrie jakoby uzavírala Kozlov před ostatním světem“ mu poskytla inspiraci k četným kresbám. Po návratu z Paříže v roce 1899 Švabinský vyjevil Vejrychům úmysl se s jejich dcerou oženit; svatba se uskutečnila 2. června 1900 v Litomyšli. Elin bratr, klavírní virtuóz Karel, nechal k roubence v témže roce přistavět nové stavení, které vyplnil v růžové a bílé barvě pojednaný nábytek, navržený druhým bratrem, malířem Rudolfem Vejrychem ml. Při pobytech v Kozlově Švabinský soustředěně pracoval v podstřešním ateliéru zvaném „kufr“. Častým námětem jeho prací se vedle krajinných impresí a žánrových výjevů (odklízení sněhu aj.), v nichž zvěčňoval Kozlovské, stala umělcova choť Ela a ostatní členové Vejrychovské rodiny. Naposledy Švabinský navštívil Kozlov v roce 1919, kdy tam – již po rozchodu s Elou – přijel na pohřeb svého tchána, starého pana Vejrycha. Komponenty lidového stavitelství vyznačující Švabinského chatu, tj. roubený či prostě omítaný podélný trup, okraje sedlových šindelových střech přesahující nad nástupní verandy s dřevěným zábradlím, podpůrné trámoví či dřevěné okenice, představovaly pro mnohé představitele oficiální české architektury posledních let 19. století jakýsi rezervoár neporušených národních tradic, které se ve svých stavbách snažili oživovat. /PP
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila