- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Pardubický
- Vila Jiřího Matuly
Vila Jiřího Matuly
FOIBOS - 28. 4. 22:00
Architekt, malíř a pedagog Josef Skřivánek (1877–1958), nekráčel po vzniku samostatného státu v říjnu 1918 adorovanou cestou národního dekorativismu s měkce modelovanými plebejskými formami a optimismem sršící barevností, ale v duchu historisty Antonína Wiehla a jeho stoupenců z konce 19. století se upnul k představě oživení stavební kultury české renesance.
Informace o vile
Za Drahou čp. 885, Hlinsko
Stavebník: Jiří Matula
Architekt: Josef Skřivánek
Sloh: historismus
1923 - 1924
Architekt, malíř a pedagog Josef Skřivánek (1877–1958), nekráčel po vzniku samostatného státu v říjnu 1918 adorovanou cestou národního dekorativismu s měkce modelovanými plebejskými formami a optimismem sršící barevností, ale v duchu historisty Antonína Wiehla a jeho stoupenců z konce 19. století se upnul k představě oživení stavební kultury české renesance. Charakteristickými rysy Skřivánkových staveb finančních úřadů a státních institucí se staly bosované sokly, sgrafitované fasády pokryté duchaplnými slogany a atiky. Souběžně svérázný pražský i vídeňský projektant uplatnil svůj retro styl na dvou privátních zakázkách, postavených v letech 1923–1924: výpravné vile právníka Eduarda Šrota v Olomouci a rodinném domě majitele žulových lomů Jiřího Matuly v Hlinsku ve východních Čechách. Oba domy spojuje řada shodných vnějších rysů: především obdélný hranolový korpus překrytý valbovou střechou s podstatně vyloženým okrajem, střecha zježená vikýři, kobercový sgrafitový plášť se stylizovanými psaníčky, proděravělý pravidelným rastrem oken v hladkých šambránách či otevřená patrová lodžie na jednom z kratších boků domu. Paralely lze najít i v dispozičním řešení, především v prvku netradičně do nároží posazeného válcového schodiště, jehož konvexně vyklenuté zdi společně s břitem domovní hrany vytvářejí malebný srdčitý půdorysný obrazec lipového listu. U architekta-asocianisty, nakládajícího se symboly s tak kreativní obratností, jak to uměl Skřivánek, je podobná panslovanská figura jen sotva nezáměrná. Matulova vila patří k dosud málo známým dílům geniálního tvůrce, jenž by mezi projektanty, jimž italský historik architektury Manfredo Tafuri přiřkl označení „regresivní utopisté“, obsadil více než jen čestné místo. /PP
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila