- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Plzeňský
- Dům Jana a Jany Brummelových
Dům Jana a Jany Brummelových
FOIBOS - 22. 7. 22:00
Jednopatrový řadový obytný dům se sedlovou střechou a s neorenesančním uličním průčelím byl dokončen v roce 1886.
Informace o vile
Husova třída 58, čp. 741, Plzeň, Jižní předměstí
Stavebník: Jan Brummel, Jana Brummelová
Architekt:
Sloh: neorenesance
1886 - 1929
Jednopatrový řadový obytný dům se sedlovou střechou a s neorenesančním uličním průčelím byl dokončen v roce 1886. Vedle domu se nacházel areál obchodu se dřevem Viléma Liebsteina, který tento dům vlastnil v první polovině dvacátých let 20. století. Jan Brummel (1892–1960) patrně tento podnik v průběhu dvacátých let převzal. V únoru roku 1928 se Jan Brummel setkal v Plzni s Adolfem Loosem, patrně kvůli zamýšlené přestavbě domu v Husově třídě. Projekt úprav domu a dvoupatrové přístavby vypracoval v červnu 1928 místní stavitel Julius Liebstein. V té době již zřejmě existoval architektonický návrh úprav a přístavby domu od architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty, tehdy profesora plzeňské průmyslové školy, neboť stavební plány, až na některé detaily, tomuto návrhu zcela odpovídají. Rozlehlý byt v 1. patře o pěti obytných místnostech, kuchyni a příslušenství navrhl architekt jako dvougenerační. Obývací pokoj, ložnice a jídelna byly určeny manželům Janě a Janovi Brummelovým, salon a dámský pokoj byl určen pro paní Hedviku Liebsteinovou, matku Jany Brummelové. Ve dvorním traktu byla umístěna kuchyň a pokoj pro služebnou. Součástí bytu byly také dva prostorné pokoje ve druhém patře přístavby, přístupné po točitém schodišti. Dům byl majetkem rodiny do roku 1940, kdy přešel do správy německých okupačních úřadů. Po roce 1945 byl dům vrácen původnímu majiteli a zůstal v majetku rodiny do roku 1962, kdy přešel do vlastnictví státu na základě vynuceného darování. Rodina Brummelových obývala byt v patře znovu od roku 1945 do roku 1953, kdy byly od bytu odděleny dva prostřední pokoje – jídelna a salon. Takto vytvořený byt, bez kuchyně a jen se sociálním zařízením na chodbě, užívala rodina nájemníka s dvěma dětmi do šedesátých let. Dámský pokoj byl spolu s kuchyní a malou koupelnou obýván až do roku 1986, kdy převzal užívání celého domu Klub architektů a přistoupil v roce 1987 k celkové opravě a úpravám domu. V roce 1991 byl dům vrácen rodině původního majitele. Přestože dům i interiér poznamenaly nevhodné úpravy z 80. let 20. století, je jedním z nejlépe dochovaných plzeňských bytů navržených Adolfem Loosem. /PaD
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila