- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Plzeňský
- Vila Františka Metelky
Vila Františka Metelky
FOIBOS - 29. 6. 22:00
Modernistická vila byla původně umístěna do jihozápadního koutu rozlehlé parcely nacházející se na nároží ulic Boženy Němcové a Libušina.
Informace o vile
Boženy Němcové 7, čp. 116, Plzeň, Severní předměstí
Stavebník: František Metelka
Architekt:
Sloh: moderna
1914 - 1915
Modernistická vila byla původně umístěna do jihozápadního koutu rozlehlé parcely nacházející se na nároží ulic Boženy Němcové a Libušina. Stavebníkem byl JUDr. František Metelka, zemský advokát v Praze. Projekt vypracoval architekt Bohumil Hübschmann z Prahy v dubnu roku 1914. V květnu roku 1914 bylo uděleno povolení ke stavbě. Se stavbou bylo započato v červenci roku 1914 a dokončena byla 18. září 1915. Provedl ji plzeňský stavitel Josef Špalek. Kolem domu byla upravena výstavná zahrada, v níž nechyběl altán a kovová pergola. Součástí architektonického návrhu domu bylo také oplocení. V roce 1932 od Heleny Metelkové a Václava Novotného vilu koupil Jan Ulč, majitel realit v Plzni a cihelny v Bolevci. Koncem války byl v suterénu zřízen nouzový byt „pro vybombardované“. V letech 1946–1947 byly provedeny úpravy k vytvoření samostatného bytu v prvním patře, v němž pak bydlel syn Jana Ulče Josef. V přízemí bydlel nájemník. V sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století došlo k oddělení východní poloviny zahrady, z níž vznikly parcely na stavbu dvou rodinných domů. Vila, která se nachází v památkové zóně Vilová čtvrť Lochotín, zůstala dosud v majetku příbuzných Jana Ulče. V posledních letech probíhá její postupná obnova, respektující původní podobu a dochované uměleckořemeslné prvky. Vila patří k nejhodnotnějším stavbám v MPZ Vilová čtvrť Lochotín. Bohumil Hypšman (Hübschmann, 1878–1961) byl přední český architekt a urbanista. Patří k nejvýznamnějším českým žákům Otto Wagnera. Po ukončení stavební průmyslové školy pracoval v ateliérech B. Ohmanna v Praze a ve Vídni, kde poté studoval na Akademii výtvarných umění u O. Wagnera. Absolvoval v roce 1904 a vrátil se natrvalo do Prahy. Po II. světové válce byl byt Ing. Oskara a Jany Semlerových rozdělen na pět samostatných jednotek. Obytná hala s přilehlými prostory byla využívána Lékařskou fakultou, v ostatních byly byty. Osud volného nábytku ani obrazu z obytné haly není znám. V současné době využívá obytnou halu nájemce jako fotoateliér, jedna z pěti jednotek ve zvýšeném přízemí je dosud obývána nájemníky. Památka svým významem přesahuje hranice regionu i České republiky. Je jedinou dosud dochovanou realizací architekta Heinricha Kulky v Plzni, jediným zde známým bytem, jehož obytná část je řešena ve více výškových úrovních. Na odbornou obnovu a zpřístupnění veřejnosti ale zatím čeká. /PaD
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila