- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Plzeňský
- Vila Nemus
Vila Nemus
FOIBOS - 29. 8. 22:00
Volně stojící přízemní dům ve svahu má jednoduchý obdélný půdorys a je obklopen ze severu a východu borovicovým lesem.
Volně stojící přízemní dům ve svahu má jednoduchý obdélný půdorys a je obklopen ze severu a východu borovicovým lesem. Je koncipován jako nízkoenergetická dřevostavba v minimalistickém stylu. Objekt s půdorysnými rozměry 10 x 24 metrů má svou podélnou východozápadní osu po vrstevnici. Střecha je plochá, předsazená, na západní straně kryje zčásti podélnou terasu, která je ale východní straně otevřená. Dům vyniká velkoryse navrženým a zakrytým přístupem do domu. Na opačné straně je ve štítu výrazná hmota komínu pro vnitřní krbová kamna a venkovní otevřený krb, s návazností na terasu. Architektura domu je jednoduchá, fasáda má dřevěný obklad z tepelně ošetřených prken (Thermowood) v kombinaci s rozsáhlými prosklenými plochami. Konzola střechy plasticky odděluje přízemí od střešní části. Objekt má minimální podezdívku. Osou vnitřní dispozice je středová chodba prosvětlená vnitřními světlíky, jež vede od vstupu do rozlehlé obytné místnosti s jídelním koutem a kuchyní. Kromě ní jsou v domě tři ložnice, pracovna a místnost pro technické zázemí. Všechny obytné místnosti jsou orientovány na terasu, mají velké plochy skel s přímým vstupem na ni. Nosnou konstrukci tvoří dřevěné rámy, opláštěné z vnější strany dřevěnými deskami. Střešní a stropní konstrukci tvoří příhradový vazník s bedněním a krytinou. Základem podlahy je dřevěná konstrukce, na kterou jsou kolmo na sebe uloženy vrstvy OSB desek, na nich pak konečná vrstva z jasanových špalíků. Koncept zahrady je založen na několika motivech. Motiv spojení s lesem – zahrada pokračuje v borovém lese. Pás keřů sleduje rozhraní lesa a zahrady a stává se přirozeným okrajem lesa (zvaným ekoton). Motiv trámu – zopakování výrazné, předsazené atikové římsy domu v zahradě – je hlavní princip lidské kultivace zahrady. „Trám“ před domem slouží jako stálý zahradní nábytek; jeho konstrukce je opláštěná tepelně upraveným dřevem. Druhý trám je navržen jako obytná socha, která zdůrazňuje osu průhledu domem směrem k lesu; je z monolitického betonu s voskovaným povrchem. Třetí trám opět z masivního dřeva je určen k sezení nebo k dětským hrám. Od západu ohraničuje zahradu dřevěná, asi dvoumetrová stěna (třetí motiv), která zároveň zvýrazňuje směr nástupu do domu. Před stěnou je alej stromů, přičemž stěna je vždy ve večerních hodinách nasvětlena od země. Na zatravněný jižní svah v kontrastu navazuje louka. Dvě stání pro auta mají zelenou střechu, nesenou dřevěnou konstrukcí. Okolí „garáže“ je porostlé vitálními travinami. /MS, JCh, úprava textu /PU
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila