- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Praha
- Měšťanova vila s ateliérem
Měšťanova vila s ateliérem
- 31. 1. 23:00
Záběhlice jsou klidná, nevýrazná čtvrť převážně rodinných domků bez větších architektonických ambicí. Jednu z posledních parcel, které ještě na počátku sedmdesátých let byly volné a určené pro rodinné bydlení, si pro svůj dům s ateliérem vybral výtvarník Jan Měšťan.
Informace o vile
Záběhlice jsou klidná, nevýrazná čtvrť převážně rodinných domků bez větších architektonických ambicí. Jednu z posledních parcel, které ještě na počátku sedmdesátých let byly volné a určené pro rodinné bydlení, si pro svůj dům s ateliérem vybral výtvarník Jan Měšťan. O projekt požádal architekta Petra Keila. Dané místo kromě přibližné výškové regulace a potřeby dodržet komorní měřítko neposkytovalo žádné další inspirační – nebo naopak omezující – body. To vedlo architekta k rozhodnutí navrhnout stavbu střídmou, takovou, která by po delší přestávce navázala na tradici meziválečných, převážně funkcionalistických vil. Dům sám je dostatečně sevřený, jednoduchý dvoupodlažní kvádr se stěnami z režného cihelného zdiva s výraznými pásy betonových překladů; do vnějšího prostoru se obrací jen minimálním počtem nevelkých oken, vodorovně protáhlých, umisťovaných až pod stropem. Nechce rušit a nechce být rušen. O to otevřenější je stěna obrácená do zahrady, co nejvíce prosklená jak v přízemí, tak v patře, kde vyniká jakoby skleníková pasáž nad lodžií, krytá posuvnými okny. K domu bezprostředně kolmo přiléhá přízemní křídlo ateliéru, které dává celé kompozici domu atriový charakter a dovoluje vytvořit pohledově téměř uzavřenou zahradu. Ateliér je směrem do zahrady plně prosklený, z protilehlé strany je osvětlen pásem světlíků proložených mezi stropními trámy. Na střeše ateliéru byla vytvořena další, zcela soukromá zahrada, do níž je přístup z ložnic. Zahrada v přízemí byla navržena jako další obytný prostor s bazénem, terasou a zelenou plochou. Od nežádoucích pohledů z chodníku byla oddělena soustavou proti sobě mírně posunutých plotových zdí a zídek, které dotvářejí celkovou kompozici stavby. Střídmost exteriéru je přenesena i dovnitř domu. Prostory přízemí jsou velké, vzájemně se prostupující, s mnoha zajímavými průhledy, oddělované spíš pouze jemnou změnou výškové úrovně podlahy, s možnostmi náznakového uzavření, a především s orientací k zahradě. Ateliér je dostatečně rozlehlý, se zajímavým efektem dvojího osvětlení, s výraznou plastičností železobetonového trámového stropu. Zde byl důraz položen na vytvoření optimálních podmínek pro výtvarnou práci, ale i tady se udržuje bezprostřední kontakt s obytnou zahradou.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila