- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Praha
- Secesní vila Na Libušince
Secesní vila Na Libušince
FOIBOS - 1. 6. 11:35
Architekt Emil Králíček (1877 až 1930) se představil v Praze jako autor secesních a kubistických staveb.
Informace o vile
Rašínovo nábřeží 26, čp. 50/VI, Praha 2-Vyšehrad
Stavebník: MUDr. Vojtěch Mrázek
Architekt: Emil Králíček
Sloh: secese
1912 - 1913
Architekt Emil Králíček (1877 až 1930) se představil v Praze jako autor secesních a kubistických staveb. Svůj tvůrčí osud pevně spojil s firmou stavitele a podnikatele Matěje Blechy (1861 až 1919). Mezi lety 1912 až 1913 postavil na Rašínově nábřeží vilu ve stylu klasicizující secese s kubistickými detaily. Jádro tohoto rodinného domu tvoří jednopatrový objekt na půdorysu nepravidelného pětiúhelníku a k němu se připojující jednotraktové přízemní křídlo. Dům má napolo zapuštěný suterén a kryje ho mansardová střecha. Jižní průčelí, obracející se do křižovatky Libušiny ulice s nábřežím, má reprezentativní charakter a vrcholí trojúhelným štítem s reliéfem rohů hojnosti a nápisem Na Libušince. Interiér obsahuje schodiště se zábradlím ve stylu geometrické secese. Na průčelích i výzdobě domu spolupracoval sochař Antonín Waigant.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila