- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Praha
- Kolonie Svobody a vlastní vila F. A. Libry na Vinohradech
Kolonie Svobody a vlastní vila F. A. Libry na Vinohradech
FOIBOS - 22. 12. 23:00
Praha se na počátku dvacátých let 20. století rozrůstala všemi směry. Nové hlavní město potřebovalo stavby všeho druhu, obytné především.
Praha se na počátku dvacátých let 20. století rozrůstala všemi směry. Nové hlavní město potřebovalo stavby všeho druhu, obytné především. Hledaly se vhodné parcely, nejčastěji na místech mezi vesnicemi a městečky, které kdysi ležely těsně před Prahou, postupně však se staly její součástí. Krásný jižní svah mezi Vinohrady a Vršovicemi si o využití k bydlení přímo říkal. Jeho část, vymezenou ulicemi Hradešínská, Chorvatská a Na Šafránce, získalo Obecně prospěšné družstvo Svépomoc pro stavbu rodinných a nájemních domů ve Vršovicích. Zastavovací plán souboru 51 domů, nazvaného Kolonie Svobody, navrhl František Albert Libra (1891 až 1958). V zastavovacím plánu se věnoval nejen urbanistickým vztahům, ale také navrhl základní hmotové řešení několika typů domů, vil a dvouvil, jejich dispozice; také určil jejich základní architektonické prvky tak, aby celý soubor měl jednotné měřítko, hodné přívětivé městské čtvrti. Pracoval přitom dostatečně uvážlivě s dobově oblíbenými prvky obloučkového dekorativismu. Parcelu na rohu Hradešínské a Chorvatské ulice si architekt vybral pro sebe. Dům na ni navrhl v souladu s ostatními domy v souboru. Klidnou samostatně stojící rodinnou vilu se dvěma podlažími a s podkrovím; do zahrady má dům díky svahu o jedno podlaží více. Rodinný byt byl v 1. patře, kde byly společenské místnosti, mezi nimiž nejživější byl pokoj zvaný hudební (F. A. Libra byl vynikající hráč na violoncello a v bytě se často koncertovalo), nejpřísnější byla pracovna s velikou zasklenou knihovnou po celé délce stěny. Ložnice byly v podkroví. Librův dům, to byla nejen rodinná vila, bylo to také sídlo architektonického ateliéru. I proto si architekt vybral parcelu z dnešního pohledu možná až na příliš rušném místě. Chtěl, aby byl dům dobře viditelný, snadno dostupný pro investory, kteří sem přijížděli z nejrůznějších míst zem – zeměpisný záběr Librových staveb je dodnes obdivuhodný, od severních Čech až po Vysočinu. Kancelář byla v suterénu, ve třech světlých místnostech přímo obrácených do zahrady. Tady Libra zpracoval většinu svých projektů, soutěžních návrhů (jen při projektování Masarykova sanatoria od roku 1933 musel i se svým spolupracovníkem Jiřím Kanem všechno rýsovat v prostorách investora, tedy v budově Ústřední sociální pojišťovny – právě k ní pak v letech 1935 až 1938 navrhl svou proslulou budovy centrální evidence). V padesátých letech byl dům proměněn na činžovní vilu, rodina v něm mohla zůstat, jen postupně omezila své bydlení do upraveného podkroví. V devadesátých letech byly jednotlivé byty prodány, ovšem k bydlení bez proměn slouží stále.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila