- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Středočeský
- Vila Františka Lexy
Vila Františka Lexy
FOIBOS - 16. 12. 23:00
Město Rakovník se výrazně zapsalo do dějin moderní české architektury.
Informace o vile
Město Rakovník se výrazně zapsalo do dějin moderní české architektury. Z doby před první světovou válkou mají velký význam rakovnické stavby Otakara Novotného – sokolovna a Lexova vila. Obě dobře reprezentují období geometrické secese či moderny. Lexova vila si pak vydobyla prvořadé postavení v oblasti obytného domu. Vila stojí jihovýchodně od historického jádra, za Čermákovými sady. Akademický malíř a učitel rakovnické reálky František Lexa svěřil vypracování projektu svému spolužákovi z Uměleckoprůmyslové školy v Praze, architektu Otakaru Novotnému. V architektuře Lexovy vily Novotný uplatnil poznatky ze studijní cesty do Německa, Holandska a Belgie v roce 1908. Poprvé zde použil kombinaci omítnutých ploch s obklady ze struskocementového zdiva, stejně jako motiv ploché střechy nad přízemní obslužnou částí stavby. Snahou o důsledné funkční uspořádání vnitřku vily se Otakar Novotný přiklonil k nejpokrokovějším trendům v české moderní architektuře. Poprvé ve své tvorbě zde navrhl centrální schodišťovou halu, rámovanou jednotlivými místnostmi a spojující obytnou část s podkrovím. Ve vile se zachoval původní autorský nábytek a pozůstatky jednoduché nástěnné malby s geometrickými a dekorativními prvky. Každá místnost měla podle svého využití rozdílný charakter výzdoby a materiálu vnitřního zařízení; jednotícím prvkem nábytku se stal malý vyřezávaný čtverec ve středu jednotlivých polí. K domu patří střídmě koncipovaná zahrada, původně osázená záhony růží a doplněná o stromy v cihlových květináčích při svých nárožích. Od roku 1998 má vila statut kulturní památky. V etapě tvorby architekta Otakara Novotného, ohraničené léty 1908-1914, vznikla stěžejní architektonická díla. Vedle rakovnické vily šlo také o pozdně secesní vilu nakladatele Otty v Praze na Zbraslavi z let 1908-1909, největší architektovu zakázku bytové tvorby před první světovou válkou, a dům s ateliérem pro nakladatele Jana Štence na Starém Městě v Praze z let 1909-1911. /ŠK
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila