- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Středočeský
- Vila Jiřího a Ludmily Šimsových
Vila Jiřího a Ludmily Šimsových
FOIBOS - 22. 2. 23:00
Monopol stavebního průmyslu a restriktivní politika státních projektových ústavů v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století protežovaly výstavbu velkých sídlišť, případně snad typizovaných rodinných domů.
Monopol stavebního průmyslu a restriktivní politika státních projektových ústavů v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století protežovaly výstavbu velkých sídlišť, případně snad typizovaných rodinných domů. Rodinný dům pro manžele Šimsovy, navržený na míru objednavatele, je tak jedním z mála příkladů tvůrčích počinů té doby. S projektem se stavebníci nejprve obrátili na architekta Jana Boka, ten ho však přenechal kolegovi ing. Janu Kubečkovi. Velice pečlivý a do detailu propracovaný Kubečkův návrh udělal na objednavatele dojem, a tak odhlédli od svých původně konvenčních představ o rodinném bydlení a s nadšením propadli ambicióznímu a náročnému projektu. Dům v Řevnicích, stavěný svépomocí téměř osm let, splňoval vysoké požadavky na komfort. Projekt nabídl velkorysé řešení interiéru s prostornou obytnou halou a s krytým bazénem a saunou. Charakteristický rys stavbě dodává vysoká atika s kruhovými a segmentovými průřezy, nápadně podobnými projektům amerického architekta Louise Kahna. K čistým zářivě bílým formám pak autora, jak sám přiznává, inspirovaly především stavby Richarda Meiera. Jan Kubečka (1944), absolvent pražské stavební fakulty ČVUT, má k tradici české moderní architektury blízko. Pochází z rodiny zlínských architektů. Jeho strýc Vladimír začínal v Baťově projektové kanceláři a pro Zlín projektoval také po roce 1945. Přestože Jan Kubečka nemohl studovat na Akademii výtvarných umění, jak si původně přál, nepřestal jako stavební inženýr tvorbu svých kolegů a vývoj architektury sledovat. Osobitý přístup k projektování jej přivedl v šedesátých letech k práci v ateliéru Beta u Jana Bočana a Jana Šrámka. V sedmdesátých letech Kubečka krátce působil na dostavbě Národního divadla v ateliéru architekta Pavla Kupky. V roce 1981 emigroval do Vídně, kde se jako projektant věnoval urbanismu a dopravním stavbám. Od devadesátých let žije opět v Čechách a příležitostně se věnuje navrhování rodinných domů. /EN
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila