- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Středočeský
- Vila Josefa a Bohuslavy Šoltových
Vila Josefa a Bohuslavy Šoltových
FOIBOS - 10. 2. 23:00
V období první republiky, kdy Poděbrady s rostoucím lázeňským ruchem získávají nečekaně velkoměstský charakter, si v severní části Nymburského předměstí dali postavit rodinný dům manželé Šoltovi z Prahy.
Informace o vile
Mánesova čp. 624, Poděbrady II
Stavebník: manželé Šoltovi
Architekt:
Sloh: avantgarda, purismus
1939 - 1940
V období první republiky, kdy Poděbrady s rostoucím lázeňským ruchem získávají nečekaně velkoměstský charakter, si v severní části Nymburského předměstí dali postavit rodinný dům manželé Šoltovi z Prahy. Josef Šolta, jehož choť pocházela ze statkářské rodiny z nedalekého Křečkova, oslovil ohledně projektu domu mladého architekta Jaroslava Koska (1909-2006). Kosek, ač čerstvý absolvent akademie, měl v té době již bohaté zkušenosti s návrhy obytných domů nejen pro nedaleký Nymburk, ale i pro státní instituce na Podkarpatské Rusi. V Polabí najdeme také jeho první významnou stavbu – Hálkovo divadlo v Nymburku (1933-1936), díky kterému ho do školy architektury na pražské Akademii výtvarných umění přijal Josef Gočár. Lapidární tvar vily pro manžele Šoltovy architekt ozvláštnil soustavou teras, dřevěným obkladem bočního arkýře a přisazenou vertikální hmotou schodiště. Na konci třicátých let, kdy funkcionalistické tvarosloví přijímalo výrazně romantické a organické formy, zůstává Koskův návrh pro Poděbrady věrný lecorbusierovským principům moderní architektury – oné „hře čistých tvarů pod sluncem“. Uvnitř domu se nacházela ve sníženém přízemí garáž, prádelna se sušárnou a byt domovníka. V prvním a druhém patře se opakuje dispoziční řešení dvou samostatných bytů. Pohnutý osud rodinného domu v Poděbradech připomíná historii mnohých dalších vil, ve kterých se život během okupace a v poválečném období neobešel bez těžkostí a tragédií. Manželé Šoltovi se nakonec do své vily v Poděbradech nikdy nenastěhovali. Během války ji pronajímali, po roce 1948 byl Josef Šolta (1900-1974) jako major letectva z politických důvodů propuštěn z armády a dům zabrali přidělení nájemníci. V roce 1947 se dnes téměř zapomenutá stavba ještě představila na výstavě československé architektury v Londýně, pro kterou si ji spolu s dalšími Koskovými návrhy vybral architekt Jaromír Krejcar. /EN
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila