- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Středočeský
- Vila u Mladé Boleslavi, „Dům v kožichu a s deštníkem“
Vila u Mladé Boleslavi, „Dům v kožichu a s deštníkem“
FOIBOS - 13. 3. 23:00
K ateliérům, které se věnují systematicky ekologickým stavbám, patří u nás pražská Skupina ekologické architektury (SEA) Petra Suskeho, Jiřího Jakeše, Patrika Doláka, Jarky Kopečné, Anny Malinové a Dominika Wallenfelse.
K ateliérům, které se věnují systematicky ekologickým stavbám, patří u nás pražská Skupina ekologické architektury (SEA) Petra Suskeho, Jiřího Jakeše, Patrika Doláka, Jarky Kopečné, Anny Malinové a Dominika Wallenfelse. Pobyt v Alžíru Petra Suskeho inspiroval k experimentům se stavbami z nepálené hlíny. Pokusil se je uplatnit v projektu pro ekologicky osvíceného investora Josefa Šulce. Tento developer plánoval v Mladé Boleslavi-Michalovicích vybudovat městečko se zhruba stovkou nízkoenergetických domků. Realizace ztroskotala na penězích, ze Suskeho spolupráce se Šulcem přesto vzešlo jiné pozoruhodné dílo, Dům v kožichu a s deštníkem. Podobu tohoto rodinného domu inspirovala reklama, která nabízela střešní krytinu jako deštník na dům. Architekt to vzal doslova a vytvořil „surrealistické setkání stohu a deštníku“. Dřevěná konstrukce domu je obezděna patnácticentimetrovou zdí z nepálených cihel. Zvnějšku ji tepelně izolují protipožárně impregnované balíky slámy. Za prosklenou jižní fasádou se skrývá akumulační stěna, která z okolí jímá teplo a vyhřívá interiér. To spolu se sekundární teplem z provozu domácnosti (ohřev vody, vaření) postačuje po většinu roku. Další zdroje tepla jsou instalovány jen pro extrémní situace. Ochrannou vrstvu proti dešti a sněhu poskytuje i průsvitná fólie roztažená nad stavbou. Kontrast slaměné fasády domu a exaktně působící napjaté plachty patří k jejím nejpřitažlivějším prvkům. Téměř celý dům vyplňuje volný prostor organizovaný kolem teplého akumulačního jádra, ve kterém jsou umístěny koupelny, zdroj tepla a komín. Obytný prostor s kuchyňským koutem se otevírá do patra, uplatňuje se zde opět princip obytné haly. V interiéru hliněné omítky udržují optimální mikroklima. /RSch
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila