- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Středočeský
- Vila v Ohrobci, „dům z betonu“
Vila v Ohrobci, „dům z betonu“
FOIBOS - 8. 3. 23:00
Obytná křídla nových vil mívají půdorys protáhlého obdélníka nebo lichoběžníka, který umožňuje dobře prosvětlit celý interiér přirozeným slunečním světlem.
Obytná křídla nových vil mívají půdorys protáhlého obdélníka nebo lichoběžníka, který umožňuje dobře prosvětlit celý interiér přirozeným slunečním světlem. Pokud architekt zvolí půdorys téměř čtvercový, vyvstane problém, jak zavést přirozené světlo do jeho středu. Autor vily v Ohrobci, brněnský architekt Zdeněk Fránek (*1961), se s touto obtíží vyrovnal tak, že čelní frontu své vily obrácenou do zahrady prolomil vysokými okenními otvory od podlahy až po strop, ale zkombinoval navíc tyto zdroje světla s otvory ve střeše, podobnými shedovému osvětlení starých továren. Rovněž silueta jeho vily, pozorujeme-li ji ze strany, dostala podobu staré tovární haly s dvěma pultovými střechami. Různé druhy bočního i horního světla jemně modelují vnitřní prostor. Skrze výčnělky a zářezy v zahradní fasádě chtěl architekt naopak dosáhnout ostřejších protikladů světla a stínu. Ke zdroji jeho inspirace tu možná ukazuje křížový tvar příček ve velkém čtvercovém okně, narážka na slavný Chrám světla od japonského minimalistického architekta Tadaa Anda. Ando patří k Fránkovým oblíbencům a oblíbil si ho i jeho ohrobecký klient. Brněnského architekta však spíše známe jako autora staveb uvolněněji tvarovaných. Často se v nich objevují křivky nebo formy blízké organické architektuře. Při práci na projektu vily v Ohrobci si chtěl Fránek prostudovat, jaké možnosti mu nabízí přísný minimalismus, a našel pro to podporu u zákazníka, který si prý původně chtěl postavit romantický bungalov. /RŠ
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila